„Vyšší ceny piva bych přisuzoval konzervativismu Plzeňanů. Místní spotřebitelé jsou na svůj pivovar tak hrdí, že drtivá většina jiné pivo než plzeňské pít nebude. Konkurence ze strany jiných pivovarů tedy není tak velká a to dává obchodníkům šanci nasadit vyšší ceny než v jiných krajích," domnívá se ekonom Miloš Novotný z Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni.

Od září by pak ceny piva mohly začít ještě růst. Plzeňský Prazdroj totiž v červenci oznámil, že od září zdraží vybraná lahvová a plechovková piva, a to v průměru o 0,8 procenta. „Jedná se o balení prémiových značek, které vyžadují vyšší náklady na výrobu," upřesnila Kateřina Krásová, mluvčí pivovaru, pod nějž spadají také značky Velkopopovický Kozel a Radegast. Z plzeňské produkce se tak zdražení dotkne dvanáctky Pilsner Urquell. „Konečné ceny ale závisí na obchodnících," doplnila Krásová. Jim přisoudila 
i fakt, že lahvová piva jsou v kraji nejdražší v republice.

V jedné z poboček velkého obchodního řetězce v Plzni včera desítka Gambrinus stála 11,90 Kč, jedenáctka Gambrinus Excelent 12,90 Kč a Pilsner Urquell byl o desetikorunu dražší. Například desítka piva Svijany stála 10,50 Kč. Levné pivo Klasik za 7,90 Kč je také z produkce Prazdroje.

Méně v restauracích

Podle Krásové se trh za poslední tři roky změnil více než za uplynulých třicet let. „Mění se poměr prodejů lahvového a výčepního piva směrem k balenému," potvrdila trend, který hlásí i další pivovary. Podle pivovarských svazů nyní v restauracích prodají přes 43 procent piva, ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent. Jediná kategorie, jejíž spotřeba v ČR vzrostla, jsou ležáky.

Prazdroj naposledy lahvová a plechovková piva zdražoval loni v listopadu, a to v průměru o 0,7 procenta. V předchozích letech zpravidla poté, co zdražil lídr trhu, zvýšili ceny i největší konkurenti. Loňský krok ovšem následovaly jen některé menší pivovary.

Kolik stojí láhev

Plzeňský kraj: 11,46 Kč
Středočeský kraj: 11,28 Kč
Moravskoslezský kraj: 11,17 Kč
Karlovarský kraj: 11,10 Kč
Praha: 10,83 Kč
Liberecký kraj: 10,67 Kč
Vysočina: 10,57 Kč
Jihomoravský kraj: 10,51 Kč
Pardubický kraj: 10,33 Kč
Královéhradecký kraj: 10,18 Kč
Ústecký kraj: 10,08 Kč
Zlínský kraj: 10,06 Kč
Olomoucký kraj: 10,00 Kč
Jihočeský kraj: 9,23 Kč
Data za červen 2014 (průměrné ceny O,5 l světlého piva v láhvi)

Zdroj: ČSÚ