Vědci výzkum publikovali v časopise Nature Plants. K výsledkům došli tak, že aplikovali klimatické modely, aby zjistili vliv extrémního počasí na produkci ječmene v příštích 80 letech. K odhadu cen a nabídky piva pak použili nejrůznější ekonomické modely.

Ceny piva se v porovnání s dalšími katastrofami, které globální oteplování doprovází, mohou zdát jako malicherný problém. Výrazně ale zasáhnou do kvality života milionů lidí. Podobně utrpí například čokoláda, káva či víno.

V Česku o třetinu méně piva

Pokud se emise uhlíku nesníží, bude v Česku, Irsku a Belgii o třetinu méně piva. Ve Velké Británii o čtvrtinu a v USA o 14 procent. Největším konzumentem v absolutní spotřebě piva je Čína, kde spotřeba poklesne o devět procent. V Austrálii pak o pouze sedm procent, jelikož zde oteplení planety může vést paradoxně ke zvýšení produkce ječmene. Celkově bude ve světě o 16 procent piva méně.

Vědci počítají i s optimistickou variantou. I s tou nejlepší předpovědí, která může nastat, poklesne spotřeba piva v Česku, Irsku a Belgii o devět až 13 procent. Podobně tomu bude v Německu a Kanadě.

Z hlediska cen budou v případě nejhorší předpovědi nejvíce zasaženi pivaři v Polsku, kde se náklady zvýší pětkrát. V Česku, Irsku a Belgii se ceny „pouze“ zdvojnásobí. Jejich ekonomiky ale postihnou dvakrát – zasáhnou totiž domácí spotřebu i vývoz.

„Není pochyb o tom, že dopad klimatu na dostupnost a cenu piva vážně zasáhne miliony lidí,“ vysvětluje profesor Dabo Guan, který výzkum vedl. „Pokud si chcete své pivo vychutnávat i v budoucnu, musíme se klimatickými změnami vypořádat. To je naše hlavní sdělení,“ dodal pro list The Guardian.

Obilí nelze nahradit

Z celkové světové produkce ječmene se pouze šestina využívá k výrobě piva. Většina se dává domácím zvířatům jako krmivo. Zvýšená poptávka po ječmenu ale zapříčiní, že jeho ceny porostou a bude se jím více krmit. Na výrobu piva jej zbyde méně. 

Je však nepravděpodobné, že by ječmen šlo nahradit jiným obilím, například pšenicí, jelikož změny teplot a sucha zasáhnou celou řadu rostlin. „Bude dražší například čokoláda, káva a čaj. Všechny plodiny, ze kterých se tyto potraviny vyrábí, utrpí,“ dodává Davis s tím, že výsledkem globálního oteplování dražší pivo. 

Výzkum však nepočítá s tím, že by se podařilo vyšlechtit odolnější odrůdy, které by rozmary extrémního počasí ustály.