Nárůst by mohl být až dvojnásobný, tedy o čtyři až šest procent. Důvodem podle Krakeše bude očekávané zdražení surovin pro výrobu piva. Pivovary jsou ale zatím v této otázce opatrné.

Vzhledem k výsledkům letošní sklizně bude letos podstatně dražší sladovnický ječmen, uvedl Krakeš na dnešním setkání s novináři. Na evropském trhu je totiž této plodiny nedostatek, protože se snížily její osevní plochy ve prospěch jiných plodin, pěstovaných zejména na výrobu biopaliv, vysvětlil. Ceny pivovarských surovin tak podle jeho odhadu mohou podražit o 25 procent ve srovnání s předchozím rokem.

"Předpokládám, že toto bude mít dopad na cenu piva určitě významnější, než měly změny v cenách energií, paliv a pohonných hmot v minulých letech," podotkl Krakeš s tím, že vyšší náklady kvůli dražším surovinám začnou zřejmě pivovary pociťovat od podzimu.

"Zatím se zvyšováním cen nepočítáme. Dopady letošní sklizně na ceny vstupů teprve vyhodnocujeme," řekl ČTK Alexej Bechtin, mluvčí Plzeňského Prazdroje, který je lídrem trhu.

"Zvýšení cen nemůžeme vyloučit, těžko ale říci, kdy a o kolik," reagoval mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. Tlak ze strany dodavatelů na zvýšení cen podle něj firma pociťuje, ale jednání ještě probíhají. Navíc na trhu s pivem panuje ostrá konkurence, podotkl.

Domácí produkce piva v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 3,9 procenta na 9,92 milionu hektolitrů. Odbyt stoupl v tuzemsku i v zahraničí.