Pivovar je v centru města na asi hektarovém pozemku, který rozšíření neumožňuje, řekl předseda představenstva firmy Stanislav Bernard. Koupil nebo hodlá koupit pozemky a rodinné domy v jeho sousedství kvůli rozšíření systému ležáckých a kvasných tanků. Kvůli tomu potřebuje změnu územního plánu. "Jsme připraveni zagarantovat, že toto je jediné a poslední plošné rozšíření výrobních prostor pivovaru," řekl Bernard.

Vyškovský pivovar. Ilustrační foto.
Pivovar patří k Vyškovu, říkají místní. Jeho obnova je však v nedohlednu

Lidé z okolí pivovaru ale s rozšířením výrobních prostor nesouhlasí. "Nechceme, aby se rozšiřovala průmyslová zóna na úkor zóny bydlení v centru města," uvedl Martin Kaman, který obeslal radnici protestním dopisem, kde nesouhlas vyjádřilo 43 lidí. Rozšíření výroby by podle něj znamenalo i růst kamionové dopravy, což je v centru města nežádoucí. "Nám by vyhovovalo, kdyby se pivovar přestěhoval jinam. Pozemky za městem už (pivovar) koupil," řekl Kaman.

Podle Bernarda investoval pivovar do pozemků za městem asi 50 milionů korun a záměr stavět na nich by znamenal investovat stamiliony korun. "Chceme do toho jít v momentě, kdy budeme silní, když budeme vědět, že když to uděláme, neohrozíme tím firmu," řekl Bernard.

Mimořádné zasedání

Kvůli žádosti pivovaru dnes před zastupitelstvem ještě mimořádně zasedla městská rada. Ztotožnila se se závěry komise pro architekturu a urbanismus, která změnu územního plánu podle předložené žádosti nedoporučila.

Rodinný pivovar Bernard je největším pivovarem na Vysočině. Za rok 2018 byl výstav 382 tisíc hektolitrů piva, letos od ledna do konce září 308.340 hektolitrů. Zaměstnává přes 200 lidí.

Vizualizace nové restaurace ve znojemském pivovaru.
Znojemský pivovar otevře vlastní restauraci. Ocelový pavilon budí smíšené pocity