Jeden z prvních, kdo to zkusil, byl Budějovický Budvar. Právě on před třemi lety na svoje pípy pustil pivo ze sokolovského minipivovaru Permon. „Pivo už dnes není jen ležák, ale i další zajímavé pivní kategorie a exotické chutě. A kdo jiný než národní pivovar by měl podporovat malé pivovary,“ uvedla ke spolupráci mluvčí Budvaru Markéta Ježková. U Permonu to však neskončilo a budějovický pivovar vaří dál s minipivovary společné limitované edice. Například Opičí Ejl s krnovským minipivovarem Nachmelená opice či ležák Sedm společných. Na něm se podíleli sládci z Budvaru a  pivovarů Antoš, Clock, Cobolis, Permon, Zichovec a Zvíkov.

V roce 2018 došlo také ke spolupráci mezi Plzeňským Prazdrojem a Pivovarem Matuška ze středočeských Broum. Spolu uvařily ležák První k oslavě stého výročí vzniku první republiky. Spolupráci s malými pivovary pak Prazdroj v době před koronavirou pandemí několikrát zopakoval, například vařil společné várky s brněnským Parním pivovarem Hauskrecht nebo Pivovarem Safari ze Dvora Králové. “V těchto netradičních pivních propojeních chceme pokračovat i v budoucnu. A v rámci programu Volba sládků chystáme na letošní listopad další společnou várku s českým minipivovarem,” potvrdil mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář.

Svaz spolupráci pivovarů kvituje

Odlišnou cestou pak jdou moravské pivovary sdružené do skupiny PMS. Tedy Zubr, Litovel a Holba. “Provozujeme sami svůj minipovovar umístěný v areálu Pivovaru Litovel a využíváme jej jak ke komerčním aktivitám, tedy malosériové speciály, individuální várky piva – svatby či narozeniny, tak k výrobně určené k výzkumným účelům. S externími minipovary zatím žádnou smluvně podchycenou,” informovalo vedení Pivovaru Litovel.

Spolupráci velkých a malých pivovarů svorně kvitují zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) i Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSM). Podle ředitelky ČSPS Martiny Ferencové je český pivovarský obor poměrně malý a sládci se vzájemně často znají.

“I proto spolu historicky kamarádí a to ať na formální nebo neformální úrovni. Jak se ukazuje, do budoucna to bude jistě zajímavá cesta a já cítím, že chuť je na obou stranách. Milovníci piva se jistě mají na co těšit,” uvedla Ferenencová. Té dal za pravdu i emeritní prezident svazu minipivovarů Jan Šuráň. “Velké pivovary pochopily potenciál minipivovarů, kdy je to pro ně nejenom marktetingový, ale i průzkum trhu, kdy malé pivovary těm velkým prošlapávají cestu,“ popsal Šurán. Podle něj si mezi současnými necelými 500 malými pivovary hledá své „druhy“ všech šest velkých pivovarnických skupin.