„Tím, že na sebe bereme tuto odpovědnost, chceme inspirovat i ostatní, zejména občany, aby se nespoléhali na někoho nahoře," uvedl olomoucký arcibiskup a místopředseda České biskupské konference Jan Graubner.

Církevní investiční akce se rozhodně nedají srovnávat s velmi riskantními spekulacemi některých investorů na světových burzách. Naopak, katolíky lze považovat v tomto ohledu za značně konzervativní investory.

Duchovní v prvé řadě investují do lesů a půdy, stejně tak budov, a nyní zakládají i vlastní podnikatelské projekty. „Loni například litoměřické biskupství otevřelo vlastní Biskupský pivovar," přiblížil Graubner. Investice do lesnictví a zemědělství bude ještě v příštích letech posilovat. S církevními pivovary se budou Češi asi setkávat stále častěji. Svůj pivovar třeba už v roce 2010 obnovil premonstrátský klášter Želiv na Pelhřimovsku.

Církev se nevyhýbá ani finančním investicím, kterým dominuje Katolický fond. Do nich investovala téměř 940 milionů korun a podle Graubnera se může pochlubit výnosem přes čtyři procenta.

V roce 2013 začal platit restituční zákon, který bude mít za následek faktickou odluku církve od státu. Církve na základě tohoto zákona dostanou zpět dříve zabavený majetek, a co nepůjde vrátit, za to stát bude do roku 2043 vyplácet náhradu.

Mezi vráceným majetkem je například řada staveb. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl uvedl, že římskokatolická církev se nyní stará o 6683 historických staveb, zejména kostelů a kaplí, do nichž loni investovala asi tři čtvrtě miliardy korun.

Dalších více než sto milionů pak dala do škol, zdravotnických a sociálních služeb. Například v úterý bylo v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského otevřeno výjezdové stanoviště pražské záchranné služby.

Všechna biskupství loni zaměstnávala přes 3100 lidí a na jejich mzdy šla miliarda korun. Průměrný plat kněží, kterých římskokatolická církev eviduje 1721, byl 18 053 korun hrubého. „U civilních zaměstnanců, učitelů, pracovníků v lesích či zemědělství se snažíme přiblížit se odpovídajícím mzdám," dodal Přibyl.