Jaké to bylo snažit se budovat firmu, které předcházela špatná pověst?
S kritikou jsme se ze začátku vyrovnávali tím způsobem, že jsme vůbec neměli čas nad ní přemýšlet. A to bylo asi to nejlepší, co nás mohlo potkat. Dnes a denně jsme museli řešit úplně jiné věci týkající se přežití naší firmy, nás i našich zaměstnanců. Samozřejmě nás pomlouvačné a závistivé řeči, které nebyly založeny ani na pravdě, netěšily, ale na druhé straně jsme měli tolik jiné a důležitější práce, že jsme tuto skutečnost vnímali trošku jako bzučení mouchy v uších (úsměv).

Kdy jste začali cítit, že se názory lidí na vaši firmu a vaše pivo otáčí k lepšímu?
Už v roce 1994 jsme vyhráli na mezinárodním veletrhu Pivex v Brně dva zlaté poháry s dvanáctistupňovým ležákem, a to u odborné i laické poroty. Tehdy jsme porazili českou pivařskou elitu a přitom jsme pořád měli na krku ruinu pivovaru, všechno jsme tvořili na koleni a najednou jsme za těchto podmínek vyhráli takzvané mezinárodní mistrovství republiky v pivu. A takových situací, kdy jsem cítil, že se naše činnost ubírá správným směrem, že dokážeme porazit větší, bohatší 
a mnohem slavnější konkurenci, jsem zaznamenal více.

Lze říct, kterého získaného ocenění si vážíte nejvíce?
Absolutně nejvíce jsem pyšný na ocenění nazvané zájem o pivo. Ten je dnes takový, že meziročně rosteme 
o třináct procent na stagnujícím trhu. A to je pro nás nejvyšší ocenění, kterého vůbec můžeme dosáhnout. Můžeme mít poličky plné nejrůznějších cen, ale pokud lidé nebudou naše pivo kupovat, nemůžeme se s ostatními úspěchy úplně spokojit. Naštěstí tomu tak není a lidi naše pivo oslovuje.

Co pro vás jako pro zaměstnavatele znamenají vaši zaměstnanci?
Bez zaměstnanců by naše firma nebyla ničím, stejně tak jako v 99 procentech společností. Zaměstnanci jsou pro nás klíčem ke všemu – k úspěchu, ale i k neúspěchu. Jsou naší nedílnou součástí. Vyzvali jsme je, aby si sami určili firemní hodnoty, které se staly jakýmsi desaterem a výrazně ovlivnily firemní atmosféru. Jsou jimi otevřenost, důvěra, spolupráce, zodpovědnost a pozitivita. Naši zaměstnanci navíc cítí, že pracujeme poctivě. Máme jasný směr, což souvisí i s tím, že se naše firma může pochlubit minimální fluktuací.

Dokázal byste říct, že existuje něco, co se vaší firmě nepovedlo?
Při každé lidské činnosti najdete věci, které se povedly více a které zase méně. Život není černobílý. V některých případech se stane, že na začátku je skvělý nápad, ale jeho konečné provedení není úplně optimální. Důležité je to, aby na konci byl minimální počet toho, co se moc nevydařilo, a naopak, aby výrazně převažovalo to pozitivní a kvalitní.

Není obvyklé, aby byl pivovarník tak známou mediální tváří, jakou jste vy. Vzpomenete si na okamžik, kdy jste poprvé vstoupil do světa médií?
To bylo už velmi, velmi dávno. Možná hned v roce 1992, možná už na sklonku roku 1991. Byli jsme jeden 
z mála soukromých pivovarů v republice, přesně řečeno druhý, takže o nás byl docela velký mediální zájem. V následujících letech jsem na sebe upoutal pozornost založením Českého svazu malých nezávislých pivovarů, kterému jsem dlouhou dobu šéfoval a v němž jsme prosazovali snížení spotřební daně pro malé nezávislé pivovary. Toto snažení trvalo dva roky a znamenalo množství jednání, diskuzí v televizi, v rozhlase, rozhovory v novinách a tak dále. Mimochodem, na prosazení tohoto snížení jsem dnes velice hrdý i vzhledem k tomu, že se to povedlo čistě, bez úplatků. Díky nižší spotřební dani je trh s pivem v naší republice rozmanitý. Dokonce jsme v počtu pivovarů na počet obyvatel předstihli i takovou pivovarnickou velmoc, jakou je Německo.

Rodinný pivovar Bernard poutá pozornost také reklamami, které reagují na aktuální společenské a politické dění. Jaký to má smysl?
Není nám totiž úplně jedno, co se v republice děje. A pokud nám nějaká událost nedává smysl, reagujeme na ni. Víte, já jsem značnou část svého života prožil před revolucí, v nesvobodném režimu, a upřímně vám mohu říct, že si svobody dodnes velice vážím. A dovedu si představit, že hodně lidí, zejména mladých, toto vůbec nemůže vnímat, protože nezažili to, co my. Mladým dnes svoboda připadá naprosto samozřejmá, a tak to jistě má být, ale před revolucí nebylo možné svobodně říct svůj názor, natož svobodně podnikat. Osobně jsem velice citlivý na projevy, které jdou proti základní svobodě, což je zřejmě ten důvod, proč se ozýváme, pokud vnímáme její ohrožení.

Je nějaká zpráva ze světa politiky, která vás v poslední době nadzdvihla ze židle?
Upřímně, já jsem se přestal o politiku víceméně zajímat. Uvědomil jsem si, že není nutné si denně pouštět zprávy, protože vysílají přehled vybraných, především negativních informací a je to pro mě ztráta energie. To znamená, že mě politika až tolik vnitřně nerozhazuje. Na druhé straně to ale neznamená, že mi je politické dění lhostejné.

Letos v květnu jste vydal autobiografickou knihu. Jak ji hodnotíte s odstupem času?
Ohledně vydání knihy mě oslovil Tomáš Brandejs z Nakladatelství 65. pole a já jsem si tehdy uvědomil, že je asi co psát, že za těch třiadvacet let se toho stalo hodně. Hodnotit ji ale není moje role, to nechám na čtenářích. Její realizaci jsem věnoval hodně energie, chtěl jsem, aby byla srozumitelná a čtivá. Samozřejmě jsem netušil, jak bude přijata veřejností, ale dnes mohu říct, že lidé mi posílají hodně reakcí, které jsou kladné, a to mě opravdu moc těší.

Bavilo vás pracovat na knize?
Bavilo, ale pak už jsem byl méně nadšený z upravování textu, protože to už byla taková piplačka. Na druhé straně jsem to chtěl udělat, jelikož když se něčemu věnuji, tak by to mělo být pořádně.

Je něco, co jste si při sestavování knihy uvědomil?
To bych ani neřekl, protože ten příběh jsem celou dobu žil. Ale je pravda, že když se uspořádal chronologicky 
a člověk ho viděl černý na bílém, tak si uvědomil, že všechno uteklo tak nějak velmi rychle.

Která česká piva máte nejraději?
Preferujete spíše malé výrobce, nebo věříte velkým koncernům? Co si myslíte o názvu „europivo"? Je chuť našich piv stálá, nebo trpí výkyvy? 
U kterých značek? Souhlasíte se zvažovaným zákonem, aby voda byla 
v hospodách levnější než alkohol? Diskutujte a pište 
na www.mapauspechu.cz a na web denik.cz/mapauspechu

Stanislav Bernard Foto: Deník/Aneta Slavíková