„Trendem roku 2012 jsou pivní mixy, jejichž spotřeba činila 434 tisíc hektolitrů, což je 5,5 procenta v off-trade (piva zakoupená v obchodech, pozn. red.). Konzumace ostatních druhů piv stagnuje, nebo mírně klesá. Dále přetrvává obliba piva v PET lahvích 
a plechovkách," potvrdil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Nabídku pivních mixů, které jsou známé jako radlery, chtějí některé pivovary rozšiřovat, jiné je spotřebitelům předkládají jako novinku, protože je dosud nevyráběly. Do řady producentů pivních limonád se letos postavil i Budějovický Budvar, který se chce o srdce pivařů ucházet svým radlerem PardálOVO bezový.

Jedničkou na trhu tohoto druhu piva jsou Pivovary Staropramen a rozhodně nehodlají vyklízet pole. Během jara míní nabídku rozšířit 
o příchuť hořkého pomeranče a další pivní mix, jehož chuť zatím blíže nespecifikovaly.

Radler je tu 101 let

Sázka na radlery, které letos slaví 101 let od chvíle, kdy je němečtí cyklisté vymysleli, má svou logiku. Odborníci 
v nich totiž vidí značný potenciál. „V Německu je jejich podíl na trhu deset procent 
a v Rakousku sedm procent, 
z čehož vyplývá, že máme v této kategorii ještě rezervy. Díky tomu zůstáváme mírnými optimisty a očekáváme celkové zvýšení výstavu v roce 2013 v jednotkách procentních bodů," řekl Šámal.

S tím souhlasí i předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erich, který očekává, že s výrobou radlerů začnou také české minipivovary. Jejich počet i loni vzrůstal a některé z nich si krátce po otevření získaly mezi pivaři respekt. Například slánský Antoš nebo pražský U Tří růží.

Nicméně kvalita piv vyrobených minipivovary se různí. „Minipivovar automaticky neznamená dobré pivo. Projevuje se na tom třeba nedostatek sládků, hlavně těch mladých. Je potřeba si už mezi minipivovary vybírat," řekl Erlich. Se slabší kvalitou se však podle něho potýká zhruba jen deset procent těchto výrobců.

Ti si svoje místo na trhu získávají zejména výrobou méně tradičních druhů zlatavého moku, na což zákazníci slyší. A reagovat proto začaly i velké pivovary.
„Přizpůsobují se trendu, snaží se vyrábět speciály a dosud pro ně netypická piva. Dokonce si dovedu představit, že by třeba Prazdroj začal vyrábět pšeničná piva, tzv. weizenbiery," dodal Erich.

Pivo.