Ruská ekonomika se podle předběžných údajů loni propadla o 3,9 procenta, což je nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Hospodářství se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.
Uljukajev na dnešním zasedání vlády prohlásil, že zhruba 185 miliard rublů bude uvolněno z protikrizového fondu. Část chybějících peněz by podle něj bylo možné najít pomocí novel zákona o státním rozpočtu. Existují také určité přebytky z loňského rozpočtu, tyto peníze ale prý stačit nebudou.
"Hlavní věc teď je rozhodnout o prioritách," řekl Uljukajev.
Levná ropa přestavuje vážný problém pro ruský rozpočet, který závisí na příjmech z daní z ropy a plynu téměř polovinou. Rozpočtový deficit má letos činit tři procenta hrubého domácího produktu, vychází ale z odhadu, že průměrná cena uralské ropy bude letos 50 dolarů za barel. Ceny ropy na světových trzích se nyní pohybují kolem 35 dolarů za barel.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes zdůraznil, že vláda především letos musí dodržet všechny závazky plynoucí ze sociálního zabezpečení, jako jsou starobní či invalidní důchody a další obdobné platby. Dohled nad veřejnými výdaji by se ale podle něj měl zpřísnit.
Zdroje Reuters v lednu uvedly, že vláda schválila návrh, který po ministerstvech požaduje, aby snížily výdaje proti dosavadnímu plánu o deset procent. Uljukajev na konci ledna uvedl, že vládní protikrizový plán, chystaný v reakci na pád cen ropy, počítá s výdaji zhruba ve výši 750 miliard RUB.