Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platby kartou by měly zlevnit. Poplatky klesnou

Praha – Ve Fotoateliéru Králová v centru Kroměříže šlo donedávna zaplatit kartou místo hotovosti. Teď už to nelze, majitelka terminál zrušila. „Například na fotoaparáty máme dost nízké marže, třeba jen kolem dvou nebo tří set korun. Když si pak z této částky vezme za platbu kartou i něco banka, nezbude nám už skoro nic," říká Dana Králová.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Podobné trable jako ona má spousta menších obchodníků 
v ČR. Počet platebních karet 
u nás roste, stejně tak zájem lidí platit bezhotovostně. Ale obchodníci si stěžují na poplatky, a tak si terminál na karty nepořídí, případně si kladou různé podmínky. Třeba minimální částku, od níž lze kartou platit, nebo účtují zákazníkům extra poplatek ze platbu kartou.

Včera ale přišel poměrně zásadní zásah ze Štrasburku. Evropský parlament drtivou většinou hlasů schválil strop pro poplatky, které si mezi sebou banky účtují za placení kartou 
a které se pak podle mínění poslanců přenášejí na zákazníky a obchodníky.

U transakcí prováděných běžnými platebními (tzv. debetními) kartami bude strop nově činit 0,2 procenta z placené částky, u transakcí kreditními kartami pak 0,3 procenta. Platí to pro domácí i zahraniční platby. Prvních pět let bude strop pro domácí platby o něco větší, protože se bude počítat 
z průměru všech transakcí.

Evropská komise zmínila, že v Česku jsou mezibankovní poplatky vyšší než bývá obvyklé, zhruba 1,2 procenta. Větší procento evidují jen v Polsku, Německu a na Kypru.

Včera odhlasované opatření má podle předpokladů Evropského parlamentu ušetřit v celé EU ročně až 20 miliard korun zákazníkům a údajně až 163 miliard korun obchodníkům. Novinkou je rovněž nařízení, aby klient mohl mít jednu kartu 
a nyní dvě i více platebních společností.

Odpůrci regulace to ale tak optimisticky nevidí a opatrné jsou i kartové společnosti. Podle Františka Jungra, manažera regionálního rozvoje společnosti Visa Europe, je dobře, že byl přijat návrh, který poslanci konzultovali s kartovými společnostmi. Teď je ale pomyslný míč na straně obchodníků. „Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky 
a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu," řekl včera regionálnímu Deníku František Jungr. „Předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy nicméně ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty," doplňuje Jungr.

Regulace poplatků může mít dopad třeba na čím dál oblíbenější kreditky. České banky 
v rámci boje o klienta různě „přihazovaly" částky, pokud člověk kreditku aktivně používal. Teď může být jejich motivace nižší. „Samozřejmě budeme veškeré regulatorní požadavky respektovat, nicméně pozitivní přínos tohoto kroku na klienty je velmi diskutabilní," říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „V budoucnu určitě budou banky muset při zavádění novinek a různých benefitů a výhod na kartách ještě pečlivěji zvažovat nákladovou stránku," připouští Kofroň. To je i postoj Sdružení pro bankovní karty (SBK). „Zcela zřejmě dojde na trzích k celé řadě změn, ne vždy pozitivních," říká výkonný ředitel SBK Roman Kotlán.

Český trh s kartami je specifický v tom, že se tu s bezhotovostním placením začalo poměrně pozdě. Oč vlažnější byl ale start, tím efektnější je současnost. Češi se třeba v Evropě vyhoupli na absolutní špici co do počtu bezkontaktních platebních karet.

Kartové společnosti navíc nešetří novinkami. Třeba Visa nabízí digitální peněženku V.me nebo platbu přes sociální sítě. Konkurenční MasterCard teď přišla s možností platit 
z mobilu otiskem prstu. U telefonů vybavených čtečkou otisků prstů tak zákazníci nemusí nadále zadávat šestimístný kód k potvrzení platební transakce. „Češi jsou technicky zdatní a inovace přijímají rádi, takže právě proto je Česko mezi zeměmi, kde se platba otiskem prstu spouští nejdříve," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro ČR a SR.

V následujících měsících bude placení kartou ještě rozšířenější. V průběhu jara 2016 chce ministerstvo financí zavést elektronickou evidenci tržeb (EET) a taková povinnost přiměje i menší obchodníky, aby zvážili pořízení terminálů pro placení kartou.

Poslední detaily zavádění EET ladil v pondělí večer na ministerstvu financí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků 
a živnostníků ČR. „Co je důležité, evidence tržeb pro drobné živnostníky typu obuvník či kominík se zavede až jako poslední. A jen tehdy, pokud se osvědčí pro hotely, restaurace a obchody," uzavírá Havlíček.

Platební karty

Kritik bankovních poplatků Patrik Nacher v rozhovoru: Stát chce, aby všichni platili bezhotovostně, ale sám selhává

Na poště kartou nezaplatíte, na úřadě také ne. Podle známého kritika bankovních poplatků a provozovatele serveru Bankovnipoplatky.com by se měl nad sebou zamyslet i stát. Nová regulace cen se podle něj v reálu moc neprojeví.

Tisková konference k vyhlášení Nejvstřícnější banky za rok 2011 se konala v úterý 24. ledna 2012 v Praze. Nejvstřícnější bankou se stala Fio banka. Na snímku organizátor projektu Patrik Nacher.

Europoslanci tvrdí, že osekání poplatků zlevní služby pro obchodníky i zákazníky. Věříte tomu?
Rozdělil bych to na obecnou a konkrétní část. Ze zkušeností, které mám, můžu obecně říci, že kdykoliv se snažil někdo regulovat cenovou politiku v konkurenčním prostředí, tak se to nakonec obrátilo proti těm, které měla regulace chránit. Instituce, jež jsou regulované, si prostě chtějí ztrátu vynahradit někde jinde. Když mají poplatek všichni najednou nařízen, padá konkurenční výhoda. Konkrétně bych to dokumentoval na zrušení poplatku za blokaci karty. Jakmile k tomu v minulosti 
v bankách došlo, narostl proti tomu až o dvacet procent poplatek za vedení platební karty. Stejně tak když se zrušil poplatek za předčasné splacení části úvěru, vyrostl poplatek za vklad na účet třetí osobou. Prostě ty dotčené instituce, v tomto případě banky, to na sobě lidově řečeno „nenechají".

Takže podle vás změnu nepoznáme?
Pro klienta je to podle mě 
v zásadě nepřezkoumatelné, protože jde hlavně o vztah mezi bankami a mezi bankou a obchodníkem. Zákazník je až poslední v řetězci 
a nemá šanci vidět reálné dopady. On neuvidí, že teď platí v obchodě méně díky tomu, že klesly poplatky mezi bankami a obchodníkem.

V tom případě to může pomoci aspoň obchodníkům. Ti si stěžují na poplatky a terminál na karty mnoho z nich nepořídilo.
Nezpochybňuji, že malým provozovatelům obchodů to může pomoci. Jde ale o jednotlivá odvětví, výhoda to může být u oborů s nízkou marží. Ale jak říkám, nejsem zastánce takových regulací. Lepší by bylo, kdyby se obchodníci spojili a vytvořili tlak na instituce a poskytovatele terminálů. Tohle už se děje v praxi, potvrdilo mi to několik mých známých, kteří provozují restaurace. Udělali si své „výběrové řízení" mezi poskytovateli terminálů 
a podařilo se jim z tříprocentního poplatku snížit náklady na polovinu. Bank, které poskytují obchodníkům terminály, je u nás pět, tudíž tu existuje nějaká konkurence. Mimochodem zákon 
o platebním styku vám umožňuje účtovat poplatek za kartu zprostředkovaně zákazníkům, tudíž obchodníci to mohou přenést přímo na zákazníky a ti se rozhodnou, jestli budou platit kartou 
s příplatkem, nebo hotovostí. Kdyby se toto rozšířilo masově, byla by to zpětná vazba pro banky a kartové společnosti. Viděly by, že platební terminály nejsou tak využívané a nutilo by je to snížit náklady na služby.

Pokud jde o bezhotovostní platby, u soukromníků už je to běžná věc. Kdo je ale naprosto závislý na hotovosti, je stát. Nezaplatíte na poště, na úřadech. Kdy se to změní?
Těžko říci, je to poměrně skandální paradox. Stát nutí všechny kolem sebe, aby platili bezhotovostně a nepracovali s hotovostí, sám se ale chová zcela opačně. Na poště skutečně nezaplatíte kartou vyjma skupiny ČSOB, byť spousta lidí by to uvítala. Na finančních úřadech vyjma tří poboček také ne. Stát má jít příkladem, ale v tomto podle mě selhává. Špatná je i práce s hotovostí. Na jedné straně centrální banka vydává peníze, ale pod záminkou boje proti praní špinavých peněz je lidem omezeno nakládání
s hotovostí a je stanoven limit 270 tisíc korun. Zlomek lidí podvádí, ale trest v podobě zákazu nakládání s hotovostí dopadne na všechny. 
S tím nesouhlasím, měli bychom respektovat, že část lidí prostě nevěří finančním institucím a chtěli by mít hotovost. Je vaše právo mít bankovní účet, ale nikoliv povinnosti. Stát něco vyžaduje od občanů, něco od obchodníků, ale sám se chová nepředvídatelně. 

Autor: Jan Klička

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.

Nejstarší česká univerzita dnes volí nového rektora

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
19 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si minisytryně Katla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

OBRAZEM: Policie Modrava nekončí, filmaři se na Šumavu vrátí

Režisér Jaroslav Soukup žádá čtenáře Deníku o zajímavé historky z prostředí venkovských lékařů a veterinářů.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení