V Praze jsou celkově mzdy o 30 procent vyšší, než na území mimo hlavní město, avšak v odměňování zaměstnanců v oblasti obchodu jsou rozdíly mnohem výraznější – až 43procentní.

„Regiony, kde je cena práce v obchodě z dlouhodobého hlediska nejnižší, je Karlovarský a Liberecký kraj. Oproti výdělkům v Praze dosahují platové rozdíly od 11 500 do 12 700 korun,“ uvedl Miroslav Dravecký, analytik portálu Paylab.com, který sdružuje síť lokálních platových portálů, včetně Platy.cz.

Pražští zaměstnanci mají také více výhod v oblasti nefinančních benefitů. Zatímco v metropoli je mediánová hodnota celkového hrubého platu v obchodě na úrovni 32 833 korun, mimo hlavní město je standardem, že celkový hrubý plat se pohybuje kolem 23 tisíc korun. Do něj jsou započítané i finanční odměny a bonusy, které zaměstnanec dostane k základní mzdě.

Rozdíly platů

Podle studie desetina nejméně placených zaměstnanců v obchodě dostává v Praze mzdu 20 tisíc korun, zatímco v ostatních regionech vydělává desetina s nejnižším ohodnocením v průměru 14 208 korun, což je částka, která se blíží minimální mzdě. V této platové skupině je nejčastěji zastoupena pozice prodavač.

Naopak co se nejlépe vydělávajících zaměstnanců týče, pak v Praze je standardem dostávat 60 333 korun, zatímco na území mimo hlavního města představuje mzda nejlépe vydělávajících hodnotu 42 833 korun.

Výraznější rozdíly jsou v regionech. Zatímco na území mimo Prahu vydělávají zaměstnanci v obchodě celkově o 17 procent méně v porovnání s průměrnou mzdou v regionech, v Praze je to o 6,5 procenta méně v porovnání s lokální průměrnou mzdou. Mzdy v Praze jsou tedy v obchodě oproti platům v regionech mnohem konkurenceschopnější.

Loni se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zrychlilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé dokonce i dvakrát. Nutí je k tomu právě nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si ty stávající.

Průměrná mzda v Česku se v loňském třetím čtvrtletí přitom meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR na 180 tisíc lidí.