Senátoři ve středu debatovali o tom, o kolik se zvýší od příštího roku platy vrcholných politiků. Sněmovna navrhla, aby se mzdy zvýšily příští rok zhruba o desetinu. Senátní hospodářský výbor doporučil vyšší, ale postupné navyšování platu zákonodárců v příštích dvou letech. Nakonec se ale senátoři přiklonili k tempu růstu, které schválili poslanci. 

Sněmovnou přijatá verze počítá s tím, že základní měsíční plat poslance a senátora by se měl od ledna zvýšit o 6500 korun na 82 400 korun místo na 90 600 korun. Platy se tak zvýší pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se ale koeficient, kterým se tato mzda násobí. 

Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi o růstu platů
Politikům vzrostou platy jen o devět procent. Poslanci schválili novelu

Pro nižší růst platů politiků zvedlo při listopadovém hlasování ve Sněmovně ruku 124 poslanců z řad ANO, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN ze 146 přítomných. Proti byl podle záznamu jen Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Poslanci ODS, TOP 09 a také Pavel Staněk (ANO) a Tomáš Hanzel (ČSSD) se hlasování zdrželi.

Ministr bude brát 157 tisíc

Plat ministra by nově činil zhruba 157 tisíc korun, nikoli původně předpokládaných 173 tisíc korun. V současné době ministři berou 144,7 tisíce měsíčně. Prezident by měl brát 274,5 tisíce korun za měsíc, tedy o 21,7 tisíce víc než nyní.

Senátní hospodářský výbor ještě před středečním jednáním senátorů navrhl, aby se platy politiků zvyšovaly v příštích dvou letech postupně. Pro příští rok počítal s nárůstem základního platu zákonodárce na 84 tisíc korun měsíčně, šlo by tedy o navýšení o 10,5 procenta.

Ilustrační foto
Policisté i hasiči si polepší. Zvýšení platů schválila vláda

V přespříštím roce se pak měly podle výboru platy politiků zvýšit na 87 300 korun, pokud by i pro rok 2020 zůstal zachován základ pro výpočet platové základny pro příští rok.

Předseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) pro Českou televizi uvedl, že nepřijetím postupného navyšování by se ještě více „rozevíraly nůžky“ mezi platy politiků a soudců či státních zástupců, jichž se navrhované omezení netýká.

Prezident má lhůtu pro podpis zákonů dalších 15 dnů. Je tedy také možné, že vrcholným politikům vzrostou platy od ledna razantněji, ale poté, až bude novela účinná, poklesnou.

Předseda vlády Andrej Babiš
Na dostavbě Dukovan trvám, investice do jádra je návratná, tvrdí Andrej Babiš