Romana Krlová spolu s dalšími zaměstnanci přichází o práci. Dnes oficiálně uzavře brány zdejší závod Pleas. V Milevsku v tomto okamžiku vzroste nezaměstnanost. Končí posledních osm desítek zaměstnanců.

„V Milevsku práci neseženu. Půjdu na úřad práce. Nabídli nám i tu možnost, že můžeme dojíždět do průmyslové zóny v Písku. Tam je dost pracovních příležitostí, lidé jim tam chybí,“ říká jedna z pracovnic, pro které byl Pleas v místě jejího bydliště patrně jedinou příležitostí, kde najít uplatnění. „Ale pro mámy s dětmi to nepřichází v úvahu. Odjela bych brzy ráno a návrat domů pozdě odpoledne. Děti by zatím běhaly po ulici,“ argumentuje mladá žena.

Marná snaha

Už posledního dubna oznámilo představenstvo společnosti Pleas Havlíčkův Brod uzavření závodu v Milevsku k datu 31. července. Důvod? Hospodářské změny a současně i podnikové interní okolnosti.

I přes snahy v uplynulých dvou letech se nepodařilo vybudovat výrobní kapacitu s uspokojivými ekonomickými výsledky.

První zaměstnance přijali do milevského závodu 26. dubna 2006. Nejvíce jich tu bylo zaměstnáno 187, z toho tři desítky cizinců, například lidé ze Slovenska nebo také z Mongolska. Nyní jich končí asi osmdesát. Lidé koncem dubna obdrželi dvouměsíční výpověď a přiznány jim jsou tři měsíční platy.

„Je to samozřejmě škoda, že práce tady končí, ale ovlivnit to nemůžeme. Firma rekonstruovala budovu, nakoupila nové drahé stroje. Ty se teď budou převážet do základního závodu,“ říká vedoucí provozovny Hana Šťastná a dodává: „I při těchto potížích se k nám vedení zachovalo dobře. Tyto podmínky tří měsíčních platů zachovalo i těm, kteří si našli jinou práci ještě před uplynutím této lhůty a odešli dříve.“

Práce se najde?

„Najít práci v Milevsku? Bude to dost problém,“ myslí si Hana Šťastná, vedoucí Pleasu, a dodává: „Mezi zaměstnanci bylo dost žen s malými dětmi nebo zase žen po padesátce. A ty, jak známo, práci shánějí s obtížemi.“

Odlišného názoru je vedoucí oddělení trhu práce Úřadu práce v Písku Jiří Dráb. „Všem byla nabídnuta možnost například šití u firmy Moira s výrobou termoprádla, kde rozšiřují výrobu. Někdo tam už, myslím, pracuje. Šance je i v píseckém Jitexu, samozřejmě jsou možnosti v průmyslové zóně v Písku, kam jezdí autobusy. Myslím, že situace nebude tak vážná a lidé si práci najdou,“ odhaduje situaci Dráb.

Značně narůstající výrobní náklady v Milevsku při současném celkovém převisu kapacit u firmy Pleas si vyžádaly snižování volných kapacit a přesun produktů do vlastního závodu. Ke stejnému datu končí závod v Boskovicích a o měsíc později bude uzavřen konfekční závod Luka v Lukách nad Jihlavou. Tamním dělníkům bylo nabídnuto další zaměstnání v Polné.

Hledá se zájemce

Objekt, který měl Pleas pronajatý, patří písecké společnosti Jitex. Ta měla v Milevsku jeden ze svých pobočných závodů od roku 1964 a právě zde rovněž před několika lety skončila textilní výroba.

Jak potvrdil jeden z majitelů Jitexu, František Laur, společnost má zájem objekt prodat, nebo také pronajmout. „V současné době jednáme se dvěma zájemci. Zatím není rozhodnuto, je to otázka jednání,“ sdělil Laur.

Město má zájem, aby závod byl i nadále využit a nabídl tak pracovní místa. „Domlouvali jsme se s vedením Jitexu, oni souhlasili, že provozovnu můžeme nabízet investorům, kteří se ucházejí o nějaké výrobní prostory v Milevsku. Máme k tomu i potřebnou dokumentaci. Je možné objekt odkoupit,“ konstatoval místostarosta Michal Polanecký.

Domnívá se, že objekt je pro zájemce zajímavý. „My jsme navrhli, že město by mohlo být určitým garantem. Financování takové provozovny je dost náročné. Nový nájemce objektu tedy může díky určitému jištění města nabídnout pro majitele lepší podmínky,“ nastínil Michal Polanecký.