Druhá funkce je investiční, pojištěný si tímto způsobem dlouhodobě vytváří finanční rezervu na úhradu potřeb, které vzniknou za delší dobu. Uveďme alespoň studium dětí, důchod a podobně.
„To, že v rámci životní pojistky je možné i spořit, poznáte jednoduše podle toho, zda obsahuje nejen rizikovou, ale také investiční složku. Ta umožňuje v rámci životního pojištění vkládat na účet prakticky libovolné sumy," vysvětluje Vladimír Dvořák, ředitel produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny.
Zní to trochu složitě, můžete uvést konkrétní příklad?
Řekněme, že chcete platit měsíčně pojistné ve výši tisíc korun a ty rozdělíte na dvě části. Čtyři sta korun jde na pojištění rizika, šest set korun na spoření, čili tyto peníze se vám zhodnocují. Pojištěná osoba je tedy chráněná nejen před důsledky úrazu, ale může zároveň i výhodně spořit či investovat.
Jak vysoké může být toto zhodnocení?
Záleží na tom, jaké investiční zaměření si člověk zvolí. Na výběr je většinou garantovaný program investování a několik dalších alternativ konzervativní, vyvážený, růstový nebo dynamický program. Ty se liší potenciálem zhodnocení a také mírou rizika. Přičemž platí, že vyšší výnos je spojen s vyšší mírou rizika.
Naše zkušenost je taková, že zájemci si obvykle volí nejkonzervativnější formu, což je však pro tuzemskou klientelu příznačné.
Není možné stejným způsobem investovat i bez pojištění přímo do fondů?
Taková možnost samozřejmě existuje. Investiční životní pojištění je jednou, nikoliv však jedinou možností, jak zhodnocovat peníze. Má ovšem něco navíc. V rámci životního pojištění při splnění zákonných podmínek si můžete odečíst z daňového základu až 12 000 korun ročně. Dále vám pak zaměstnavatel může přispět až 24 000 korunami ročně. U podílových fondů nic podobného možné není.
Další výhodou životního pojištění se spořicí složkou je možnost připojistit se. V případě, že se pojištěný stane invalidou, pojišťovna vytváří zdroje na důchod za něj.
Pokud se vrátíme k příkladu z úvodu, v praxi to znamená, že když pojištěný není schopný z důvodu invalidity dál hradit pojistné, pojišťovna za něj platí pravidelně celých tisíc korun. To znamená včetně 600 korun na spoření.
Je možné dostat se k naspořeným penězům i dříve, vznikne-li taková potřeba?
Pružnost dnešních investičních životních pojistek umožňuje mimořádné vklady i mimořádné výběry. Podle toho, zda má zákazník k dispozici větší objem peněz, které chce výhodně uložit, nebo se naopak potřebuje ke svým penězům rychle dostat.
V naší pojišťovně umožňujeme vkládat mimořádné pojistné kdykoliv v době trvání pojištění. Výběr je pak možný zdarma třikrát do roka.
V prosinci ovšem zavádíme novinku, výběr bude možný až dvanáctkrát do roka. Největší zájem o tuto službu bývá pochopitelně před vánočními svátky.
Čtěte také: Moderní smlouva umožňuje změny i v průběhu let