„Důvodem propouštění je pokles poptávky po televizorech. O práci v Panasonicu přijde 450 kmenových zaměstnanců. Zbytek tvoří agenturní pracovníci, kterých je podle našich posledních údajů 500,“ řekl Deníku Dvořák. Ze 450 pracovníků bude podle Dvořáka maximálně 80 z nich umožněno přejít do výroby tepelných čerpadel.

Automobilka Škoda Auto. Ilustrační foto.
Škoda prakticky zastavila výrobu. Zaměstnanci berou 80 procent platu

„V továrně zůstane 300 až 370 lidí. Budou vyrábět tepelná čerpadla a blu-ray rekordéry,“ uvedl dále Dvořák s tím, že propuštění zaměstnanci dostanou odstupné. „Všichni dostanou zákonné odstupné. V kolektivní smlouvě máme ujednáno, že u pracovních poměrů, které trvají pět let a déle mají lidé nárok na jednu odstupnou mzdu navíc. V případě pracovního poměru delšího deseti let je nárok na dvě odstupné mzdy navíc. Pokud zaměstnanci ukončí pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů, tak firma za tento krok nabízí další dvě mzdy navíc,“ řekl Dvořák.

Panasonic v Plzni v dobách největšího rozmachu (v letech 2006 a 2007) vyráběl kolem 1,5 milionu televizorů, loni asi polovinu. Podle Dvořáka firma Panasonic v Plzni nadále zůstává. „Opustí však bohužel dominantní výrobní část,“ uzavřel Dvořák.

Zemní plyn - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Co si ohlídat u nových smluv na energie. Pozor na fintu s DPH

„Informaci jsme se dozvěděli v úterý. Před zaměstnance předstoupil ředitel, který nám oznámil, že v Plzni končí výroba televizí. Nálada ve firmě není nic moc. Nicméně její jednání bylo férové. Vedení nám informaci sdělilo s dostatečným předstihem, můžeme se na to připravit,“ uvedl ve středu jeden ze zaměstnanců.

Výrobu TV přesunou z Česka jinam

Společnost Panasonic v podvečer 20. 10. vydala předběžné prohlášení k budoucnosti televizní výroby a podnikání v Evropě. "Neustále se snažíme posouvat hranice kvality obrazu našich televizorů… Zároveň hledáme rovnováhu mezi stále ostřejším konkurenčním prostředím a ziskovostí. V rámci neustálého procesu, který má zajistit ziskovost našeho podnikání v celosvětovém i evropském měřítku, společnost Panasonic v současné době přesouvá výrobu televizorů (včetně OLED) z našeho závodu v České republice (Plzeň) do externí společnosti," píše se v něm, aniž firma specifikuje, kde přesně bude televizory vyrábět. Své evropské inženýrských kapacity pro výzkum a vývoj má jak v Evropě (Langen, Německo), tak v Japonsku.


"Továrna v Plzni bude i nadále pokračovat ve své činnosti a dále se soustředí na výrobu našich videoproduktů a také na významně rostoucí oblast produktů tepelných čerpadel A2W," dodává společnost.