V průměru bylo v letošním roce vyhlášeno 1563 osobních bankrotů každý měsíc, o rok dříve to bylo 1373 bankrotů. V posledních 12 měsících soudy vyhlásily celkem 18.474 osobních bankrotů a obdržely 25.213 návrhů na osobní bankrot. V obou případech se jejich počet meziročně zvýšil, a to o 3286 bankrotů a o 3104 návrhů na ně.

Z celkového počtu osobních bankrotů vyhlášených v srpnu letošního roku jich bylo nejvíce v Ústeckém kraji (228) a v kraji Středočeském (221). Nejméně se na celkovém počtu podílel kraj Vysočina (55 bankrotů) a Liberecký kraj (64 bankrotů).

Nejvyšší dynamiku růstu bankrotů zaznamenal Pardubický kraj, ve kterém se jejich počet zdvojnásobil. O polovinu se jejich počet zvýšil v Jihomoravském kraji. Ve dvou krajích se počet osobních bankrotů meziročně dokonce snížil. Jde o kraj Plzeňský (pokles o osm procent) a kraj Karlovarský (o tři procenta).

Nejvyšší počet osobních bankrotů na 10.000 obyvatel vykázal opět Karlovarský kraj (37,5), a to navzdory meziročnímu poklesu v jejich počtu. Druhý nejvyšší počet osobních bankrotů na 10.000 obyvatel dosáhl kraj Ústecký (28,4). Nejméně osobních bankrotů připadlo na 10.000 obyvatel opět v Praze (7,5 bankrotů), a to i přesto, že se jejich počet zde meziročně o 45 procent zvýšil.

Osobní bankrot je způsob, jak se zbavit dluhů, které už dotyčný nemůže splácet. Po rozhodnutí soudu mohou věřitelé pouze rozhodnout o tom, zda preferují vypořádání prodejem majetku či pětiletým splátkovým kalendářem. V případě splátek je podmínkou, že dlužník musí vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a musí být schopen do pěti let splatit alespoň 30 procent dlužné částky. Celou dobu osobního bankrotu si musí vystačit s takzvaným nezabavitelným minimem. Podmínky upravuje insolvenční zákon.