„Na domácím trhu bylo k 30. červnu 2015 v oběhu 11,135.433 pla­tebních karet, v provozu bylo 4562 bankomatů a 97.493 obchodních míst akceptujících platební karty. Výrazný progres je zaznamenán v oblasti bezkontaktních technologií a NFC. Během druhého čtvrtletí 2015 se uskutečnilo téměř 70 procent všech transakcí s využitím bezkontaktní technologie/NFC. ČR se řadí v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím," uvedl výkonný ředitel sdružení Roman Kotlán.

„Doba bezhotovostní je ale ještě daleko, což se týká i ČR. Ta je podle počtu elektronických transakcí stále na chvostu Evropy. Nemůžeme se zatím rovnat zemím jako Norsko, Švédsko či Izrael, kde je elektronické placení na mnohem vyšší úrovni. My jsme ale optimisty a věříme, že díky novým technologiím (mobilní platby, elektronické platby, placení skrze sociální sítě, biometrie) dojde brzy ke změně poměru mezi hotovostními a bezhotovostními transakcemi směrem ke placení kartou," řekl regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Odhadl, že do roku 2020 bude přes 60 procent všech Visa plateb prostřednictvím mobilu.

7,4 milionu bezkontaktních karet

Díky způsobu placení bezkontaktními kartami stále klesají částky, které jsou lidé ochotní platit kartou, uvedl generální ředitel MasterCard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. Podle průzkumu MasterIndex je to průměrně 185 Kč, zatímco loni to bylo 207 Kč. Dokonce skoro polovina dotázaných bez problému platí kartou i částky nižší než 50 Kč. Vedle bezkontaktních platebních karet jsou v posledních měsících velkým hitem i další bezkontaktní platební prostředky, například nálepky, podotkl. Bezkontaktní platební nálepka je zmenšenina bezkontaktní platební karty.

Na domácím trhu je vydáno 7,4 milionu bezkontaktních karet (47procentní meziroční nárůst), které lze využít pro bezkontaktní platby v téměř 60.000 obchodních místech (12procentní meziroční nárůst). Ve druhém čtvrtletí 2015 bylo uskutečněno více než 96 milionů bezkontaktních transakcí (109procentní meziroční nárůst) v objemu téměř 52 miliard Kč (113procentní meziroční nárůst). V dalším období lze podle Kotlána předpokládat pokračování růstu a intenzivnější rozšiřování mobilní technologie.