I když je vykrádání bytů, chat a chalup stále méně časté, podle průzkumu Poštovní spořitelny stále představuje druhou nejčastější pojistnou událost hned po vodovodních škodách. Zloději vloni v nemovitostech způsobili škody za více než 327 milionů korun.

Úměrně se zvyšující se zámožností českých domácností roste také průměrná výše lupu. Policie navíc dlouhodobě dopadne jen jednoho pachatele ze čtyř a ani tehdy, když se jí to podaří, nemusí okradený vyhráno.

Nejhroženější druh: staré panelákové dveře

Ochrana obydlí před nežádoucí návštěvou je v zásadě dvojí: zvýšení zabezpečení nebo dostatečné pojištění. Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny má v současnosti bezpečnostní dveře pouze 40 procent českých domácností.

„Obecně platí, že pokud je byt či dům zabezpečen vchodovými dveřmi minimálně ve třetí, lépe však ve čtvrté bezpečnostní kategorii s kováním ve stejné bezpečnostní třídě, je do takové nemovitosti téměř nemožné se vloupat,“ je přesvědčen Ivan Pavlíček ze společnosti Next. Prosklené částí bytu či domu v přízemí pak lze chránit bezpečnostními skly, foliemi nebo mřížemi.

Zloději při vloupání nejčastěji používají hrubou sílu. Nekvalitní dveří se slabou cylindrickou vložkou překonají obyčejným rozlomením. Nejvíce ohrožené tak jsou byty v panelových domech, které majitelé nechávají s původními dveřmi.