Plynárenské společnosti RWE Transgas, E.ON a Pražská plynárenská letos již zdražily dodávky několikrát a ceny v některých případech zvýšily celkově o více než deset procent. Odběratelé tak hledají levnější alternativy a přechází k menším firmám, které nabízejí atraktivnější ceníky. Často totiž nakupují plyn na krátkodobých trzích a mohou svou nabídku flexibilněji měnit.

Dodavatele plynu letos od ledna do konce října změnilo přes 280.000 zákazníků, loni to za celý rok bylo necelých 84.500 klientů. Většina změn připadá na domácnosti.

Elektřina v letošním roce také zdražila, mimo jiné kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. V příštím roce by ceny pro domácnosti měly vzrůst v průměru o 4,3 procenta, průmyslové podniky si za proud připlatí o zhruba 6,2 procenta více.

Prodejce elektřiny letos za deset měsíců změnilo téměř 382.000 klientů, loni to za celý rok bylo necelých 250.000.

Plně funkční liberalizovaný trh s energiemi

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je růst v počtu změn dodavatelů důkazem, že v tuzemsku existuje plně funkční liberalizovaný trh s energiemi. Varuje však odběratele, aby byli na pozoru před některými prodejci, kteří se je snaží nalákat na ceny, které se posléze pro klienty ukážou jako méně výhodné.