Pokud se riziko napadení převede na absolutní čísla, znamená to podle Kaspersky, že aktivní uživatel internetu čelí infekci zařízení s Mac OS X nejméně desetkrát do roka.

Od ledna do srpna 2014 zaznamenali analytici Kaspersky Lab téměř 1000 unikátních útoků na zařízení Mac. Lze je seskupit do 25 hlavních rodin hrozeb. Celkem firma eviduje 1800 vzorků škodlivých souborů pro OS X.

Kybernetický špion

Mezi nejznámější škodlivé programy pro Mac OS X patří software Callme, kterým kybernetičtí zločinci získají přístup do systému a navíc umí ukrást kontakty napadeného uživatele, zřejmě jako zdroj dalších obětí. Další, Laoshu je podepsán hodnověrným developerským certifikátem. Zdá se, že jej jeho autoři chtěli šířit pomocí AppStore. Laoshu pořizuje každou minutu screenshot zařízení. Třetím kybernetickým špionem, který stojí za zmínku, je Ventir. Ten poskytuje funkce skrytého vzdáleného ovládání a dokáže odezírat činnost klávesnice.

„Za poslední čtyři roky se prostředí hrozeb pro počítače Mac podstatně změnilo. Od izolovaných incidentů k celosvětové epidemii způsobené červem Flashback, který v roce 2011 nakazil 700.000 zařízení Mac po celém světě. Byl to zlomový bod, po němž se ročně objevují stovky škodlivých programů určených pro Mac" uvedl šéf Kaspersky Lab Eugene Kaspersky.

Sbírka Kaspersky Lab obsahuje i iPhone špiona, první šifrovací program pro OS X a první software určený pro OS X, který krade Bitcoiny.