Jinými slovy počítačová bezpečnost už dávno nespočívá jen v obraně před viry. Kybernetické útoky se stávají oborem profesionálů, kteří útok přesně zacílí. Ukazují to výsledky výzkumu společnosti Cisco, podle kterého byly až v 70 procentech podniků zjištěny stopy po tak- zvaném botnetu. To je škodlivý kód, prostřednictvím kterého útočník kontroluje napadený počítač a zneužívá ho k dalších útokům.

Cílený výběr oběti

Zločinci se zaměřují na odhalení slabých míst v systémech, která zneužívají ke krádeži dat. Může jít například o zastaralé a neaktualizované počítačové programy nebo chyby uživatelů. Ty pak útočníci využívají k tvorbě balíčků, s jejichž pomocí lze zaútočit na objednávku.

„Kybernetičtí útočníci se profesionalizují a standardní způsoby ochrany proti takovým hrozbám nestačí. Podnikatelé by měli pochopit, že ochraně proti těmto útokům je potřeba věnovat stejnou pozornost jako hlavní oblasti podnikání. Dnes totiž není otázka, zda k útoku dojde, ale jen kdy a za jakých okolností. Ochrana musí zahrnovat fáze již před samotným kybernetickým incidentem, během něj i po něm," tvrdí Ivo Němeček, technický ředitel pobočky společnosti Cisco v Česku.

Výzkum ukázal, že když byl loni zatčen tvůrce jednoho z nejpopulárnějších škodlivých souborů (známého pod názvem Blackhole Exploit Kit), poklesl počet podobných balíčků o 87 procent. Tento pachatel odhalil bezpečnostní slabiny zejména v programech Adobe Acrobat a v jazyce Java. Poté je využil při útoku.

Zkázu šířil pomocí odkazů v e-mailové poště, ale také skrytým přesměrováním na stránky některých serverů. Tento typ útoků lze klasickými antivirovými programy zjistit jen obtížně, protože není znám vzorek, se kterým by je bylo možné porovnat.

Zcela nové prostředí

Neustálý rozvoj internetu rozšiřuje počet objektů, na které se mohou útočníci zaměřit. Podle údajů společnosti Cisco je v současnosti k internetu připojeno více než 50 miliard různých zařízení. Už dávno to nejsou jen počítače. Do centra pozornosti útočníků se dostávají například i platební terminály, ohroženy proto mohou být i bankomaty. Nárůstu útoků téměř o 400 procent musela čelit také vydavatelství. V pořadí „oblíbenosti" u útočníků následovala farmacie, chemie a letectví.