Armáda dostane 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. "Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení," uvedl v tiskové zprávě náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

Den pozemního vojska v areálu tankodromu Bahna u Strašic.
Vojáci na bojišti, děla i letadla. Brdy hostily Den pozemního vojska

Vozidla Titus, která podle ministerstva vyjdou na 6,072 miliardy korun včetně DPH, byla vyvinuta na podvozku Tatra 6x6 a osazena bojovou nástavbou od francouzské společnosti Nexter Systems. Společnost Eldis od ní získala výhradní licenční práva spojená s dodávkou, výrobou a servisem.

"Úspěšně se nám podařilo dokončit projekt, který se řešil od roku 2015. Naše armáda získává nová bojová vozidla, která budou vyráběna v České republice a výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Přizpůsobení modernímu bojišti

Opata řekl, že nová obrněná technika umožní armádě přizpůsobit se podmínkám moderního bojiště. "Umožní nám posílit schopnosti velení a řízení nasazených jednotek, a to jak na území našeho státu, tak v zahraničí," dodal Do poloviny července se uskuteční oficiální slavnostní výměna smluv mezi oběma stranami.

Kolegium ministerstva obrany loni v létě rozhodlo o změně dodavatele. Podle rozhodnutí vlády jím měla být společnost Tatra Export, ta ale nezískala bezpečnostní prověrku, kterou potřebovala, protože dokumentace k zástavbě komunikačních systémů a kryptografických zařízení je utajovaná. Novým dodavatelem se stala společnost Eldis. Obě firmy spadají do koncernu Czechoslovak Group (CSG).

Bitevní vrtulník Mi-24
Na Libavé nuceně přistál bitevní vrtulník. Armáda přerušila jejich provoz

Podle mluvčího CSG Andreje Čírtka pardubická společnost Eldis funguje v projektu jako takzvaný prime contractor, tedy finální dodavatel. Významný podíl na projektu ale bude mít i jiná pardubická společnost Retia z koncernu CSG, do jejího portfolia spadá i vývoj speciální elektroniky a systémů řízení a velení.

Pomohou i další firmy

Na dodávkách vozidel se bude podílet více firem. Kromě automobilky Tatra Trucks, na jejímž speciálně upraveném podvozku je vozidlo postaveno, a francouzské zbrojovky Nexter Systems, s níž byla vyvinuta nástavba, se bude jednat například o firmy URC Systems, Retia či Tatra Defence Vehicle. Důležitou roli budou hrát i státní podniky VVÚ, který produkuje speciální sedačky chránící vojáka proti výbuchu pod vozidlem, či VTÚ, který se bude podílet na zkoušení vozidel před jejich zavedením do Armády ČR.

Ve výzbroji české armády jsou v současnosti především rakouské kolové transportéry Pandur II, kterých má 107 v různých verzích. Vojáci využívají také německá obrněná vozidla Dingo 2, italská lehká obrněná vozidla Iveco LMV nebo ruské obrněné transportéry BRDM-2RCH.

Kromě vozidel Titus by výzbroj české armády měla rozšířit i nová pásová vozidla pro pěchotu. Ministerstvo obrany chce koupit více než 200 kusů za více než 50 miliard korun. V březnu předalo ministerstvo vybraným firmám podmínky účasti v tendru.

Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR 28. října na Hradčanském náměstí v Praze.
Nadměrný stres? Vojáci dostanou k platu více peněz