Připravujte se na stáří, šetřete a investujte. Tak zní častá rada finančních odborníků. Jenže jak na to, když se úrokové sazby spořících a termínovaných účtů pohybují proklatě nízko?

Jasnou volbou jsou nyní kromě penzijního spoření i podílové fondy. Srpnový průzkum společnosti Partners ovšem ukázal, že obyvatelé České republiky považují podílové fondy za velmi rizikové a místo toho věří hlavně investicím do nemovitostí.

Jsou tyto obavy opodstatněné anebo je to jen strach z neznámého?

Výhodou je rozložení rizika

Podílové fondy fungují vlastně jednoduše: svěříte peníze profesionálnímu správci a ten se o ně postará efektivněji, než kdybyste se jednotlivé akcie či dluhopisy nakupovat či prodávali sami.

Využijte nezávislé srovnání půjček a zjistěte, kde ušetříte.

Vývoj hodnoty fondu se odvíjí od vývoje hodnoty akcií nebo jiných cenných papírů, do kterých investuje.

„Momentální cenu podílového listu můžete každý den zjistit z internetu. V případě potřeby lze peníze z fondu na požádání vybrat a během několika dní je budete mít na účtu. Neprodávejte je však jen proto, že investice je zrovna v tomto okamžiku v mínusu," vysvětluje investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Podstatnou výhodou fondů je navíc diverzifikace. Česky řečeno, fond nikdy nesází na jednu kartu. Když se jedna investice nevydaří, nezruinuje vás to. Navíc máte příležitost koupit si za pár stokorun podíl na desítkách či stovkách předních světových firem.

Fondy nabízejí jak banky, tak nebankovní zprostředkovatelé. Nedá se však říci, že „bankovní" fond by byl nutně lepší nebo bezpečnější než ten „nebankovní". Ani známost značky rozhodně není nejdůležitější okolnost. Nezůstávejte tedy v konkrétní bance jen proto, že tam máte běžný účet. I na našem trhu působí přední světové investiční společnosti, které spravují velké množství majetku, a jejich nabídka stojí za prozkoumání.

Fondy podléhají státnímu dohledu

Všechny investiční fondy nabízené veřejnosti podléhají přísné regulaci a dohledu.

Většina z nich cílí na investory z celé Evropské unie a sídlí například v Lucembursku, které je uznávaným finančním centrem. Na trhu se sice dají najít i podprůměrné fondy, ale pokud půjdete k renomované investiční společnosti, nespálíte se.

„Při výběru fondu je vhodné zjistit si, do čeho vlastně investuje a zda investice zapadá do vašeho celkového portfolia. Nekupujte fond jen proto, že zrovna za poslední rok hodně vydělal. Zkontrolujte si také výši poplatků," radí Aleš Tůma z Partners.

Výběr správného fondu však není úplně jednoduchým úkolem, neboť nabídka je pestrá. I proto je vhodné poradit se s odborníkem.

Jak si vybrat poradce

Právě na jeho výběr je potřeba dát si možná větší pozor než na výběr samotného fondu. Kvalitní osobní či investiční poradce by neměl mlžit, naopak by vám měl jasně vysvětlit i rizika každé investice. Kromě toho by měl vzít v úvahu i vaší celkovou finanční situaci, tedy analyzovat další finanční majetek, závazky, zkušenosti a představy do budoucnosti.

A jak investovat v současném období? Krátkodobé konzervativní fondy při nynějších nízkých úrokových sazbách nenabízejí příliš zajímavé výnosy, železnou rezervu si ponechte raději na spořícím účtu. Mírně dynamičtější fondy se šancí na vyšší zhodnocení zařaďte do vlastního portfolia jen tehdy, pokud můžete peníze postrádat alespoň tři roky.

Tento časový horizont je dobré dodržet i z daňových důvodů, protože po uplynutí tří let se při prodeji podílových listů neplatí daň ze zisku.