„Po pěti letech rabování pod rouškou pomoci může člověk naléhání věřitelů na další škrty vidět jako čistě politicky motivované," citoval včera list Efimerida ton Syntakton řeckého premiéra Alexise Tsiprase. „Budeme trpělivě čekat, dokud instituce nezačnou být realistické. Nemůžeme pohřbít demokracii tam, kde se původně zrodila," dodal Tsipras.

Mezinárodní věřitelé z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu už ale další vstřícné kroky vyloučili. „Míč leží zcela na řecké straně. A je potřeba jednat rychle," vzkázal šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Obdobný vzkaz vyslala do Atén i německá vláda či Evropská komise.

Mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová zdůraznila, že věřitelé přijali velmi významné ústupky a projevili dostatek flexibility. Nejde prý ale o „jednosměrnou cestu", prohlásila mluvčí, čímž naznačila, že řecká strana stejně vstřícná nebyla. Atény ale tvrdí, že podstatnou cestu ke kompromisu naopak učinily ony.

Tsipras se chystá do Ruska

Breidthardtová reagovala na dosavadní vývoj vyjednávání mezi věřiteli a Řeky, které 
o víkendu opět skončilo bezvýsledně.

Podle mluvčí komise návrhy věřitelů mají ekonomický smysl a splňují potřeby řeckého lidu, jeho vlády, ale 
i ostatních 18 členských zemí eurozóny.

Řecká vláda přišla s protinávrhy, které byly naopak podle člena řecké delegace dostatečně kompromisní 
a vstřícné. Vládní mluvčí Gabriel Sakellaridis tvrdí, že nechápe, proč nebyla poslední řecká nabídka pro věřitele „dost dobrá". Mluvčí jinak zopakoval, že cílem jeho vlády je dohoda.

Podle deníku Kathimerini Atény údajně ustoupily například v cíli primárního přebytku pro letošní rok na jedno procento HDP.

Věřitelé ale požadují především okleštění nákladů důchodového systému. Řecký premiér Alexis Tsipras to ale odmítl. Sakellaridis včera potvrdil, že Tsipras poletí podle plánu na ekonomické fórum zemí BRICS do Petrohradu, které se koná od čtvrtka do soboty. Ve čtvrtek přitom jedná i euroskupina, která se bude zabývat řeckou finanční krizí. Právě o tomto summitu se přitom mluví jako o poslední šanci na odvrácení bankrotu Řecka. Pokud země nedospěje 
k dohodě s věřiteli, nezíská zbývající část finanční pomoci potřebné ke splacení části dluhu splatné na konci měsíce.