Například česká ekonomika by v letošním roce měla růst o 2,7 procenta, v příštím roce o 2,8 procenta.

Ke zlepšení situace podle Coface dochází na rozvíjejících se trzích, jejichž HDP by měl letos vzrůst v průměru o čtyři procenta. Především Brazílie a Rusko se podle posledních ukazatelů zotavují z dvouleté recese. V případě mnoha ekonomik, především té čínské, je ale rizikem vysoká zadluženost států i firem. Řada společností kvůli stávajícímu zadlužení nedosáhne na nové bankovní financování.

Česká obchodní inspekce
Pomoc spotřebitelům, inspektoři ČOI budou mít větší pravomoce

„Pozitivní je však rostoucí podnikatelská sebedůvěra, která vedle Evropy, Brazílie nebo Číny stoupá výrazně především v USA. Očekávání zdejšího podnikatelského sektoru jsou spojena i s investičními záměry nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Jejich efekt se nicméně projeví nejdříve v roce 2018," říká Pavel Schweiner, Country Manager Coface Czech.

Postupně se snižující volatilita na finančních trzích v případě důležitých hlasování, jako bylo referendum o brexitu, americké prezidentské volby či italské referendum o změně ústavy, podle něho ukazuje, že finanční sektor už nepřikládá takovou důležitost politickým rizikům, jako tomu bylo v minulosti. 

Česko jedním z nejstabilnějších států

Z hlediska jednotlivých sektorů je celosvětově nejrizikovější situace v energetice a těžbě kovů. Ve střední a východní Evropě je pak nejnižší riziko pro podnikatelské aktivity v sektoru automobilového průmyslu.

„Při porovnání makroekonomických ukazatelů, jako jsou nezaměstnanost, HDP, státní dluh a deficit veřejných financí, patří Česká republika spolu s Estonskem k nejstabilnějším státům z bývalých postkomunistických zemí v Evropě," uvedl na konferenci prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Hlavní bariéry pro růst tuzemské ekonomiky a především průmyslové výroby spatřuje v nedostatku kvalifikovaných pracovníků. „Nabídka volné pracovní síly je výrazně jiná, než jakou podnikatelé potřebují. Problematickou je také stagnace průměrných reálných mezd a jen pomalu rostoucí nominální produktivita práce," dodal.

Značným rizikem pro českou ekonomiku by mohlo být také jakékoliv omezování jednotného vnitřního trhu EU, kam aktuálně směřuje přibližně 83 procent českého vývozu.

Ilustrační foto
Inflace v květnu výrazně vzrostla

Jde to i bez eura

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, uvedl, že pro země regionu střední a východní Evropy je charakteristické, že stojí převážně mimo eurozónu a životní úroveň v některých z nich (včetně České republiky) roste výrazně rychleji než ve „starých" zemích EU.

„Euro není nutným předpokladem, abychom dosahovali slušného růstu životní úrovně," říká Lukáš Kovanda. Dodává, že eurozóna je pomomentálně ekonomicky nevyvážená a podmínky přijetí eura jsou dnes výrazně jiné než v roce 2004. Realistickým termínem případného přijetí společné evropské měny v Česku je podle něho rok 2025.

Brzdu ekonomického růstu střední a východní Evropy Lukáš Kovanda vidí v nepříliš kvalitní a rozdrobené státní správě. Za hrozbu považuje také automatizaci a robotizaci. A tento problém vidí především u České republiky a Slovenska.

"Náš průmysl má poměrně nízkou přidanou hodnotu, a je proto poměrně snadno nahraditelný robotizovanou výrobou. Podniková sféra postrádá kvalitní management, který by dokázal pracovníky připravovat na nové výzvy, které souvisejí s robotizací a automatizací," tvrdí.

Miliony litrů piva z malých pivovarů čekají na své zákazníky. Z toho statisíce litrů jsou na Vysočině. Majitelům malých pivovarů hrozí krach, pokud by krize měla trvat příliš dlouho.
Létající sládci. Ve světě vaří naše pivo