Téma Deníku

Do pražského sídla jim pak chodí pošta, asistentky vyřizují jejich telefonní hovory. Co ale vede firmy k tomu, že si nechávají přepisovat své sídlo do Prahy, Brna či Ostravy?

Především strach před kontrolami. Na jednoho pracovníka finančního úřadu v Praze připadá 190 firem. Pravděpodobnost, že do firmy přijde kontrola, je tak mnohem nižší, než na menších městech. Například v Praze 8 je průměrná četnost kontrol z Finančního úřadu 139 let. Oproti tomu v Bruntálu jsou to čtyři roky.

Kontrolu poslal závistivý soused

„Klienty láká do velkých měst nejen možnost získat prestižní adresu a lepší image, ale i anonymita prostředí. U některých podnikatelů z menších obcí se realitou všedních dnů staly časté kontroly finančního úřadu – často vyvolané jen v důsledku maloměstské závisti,“ popsal Tomáš Chrobák ze společnosti Office House, která tyto služby také nabízí.

Na příkladu svého klienta popsal, co firmy do velkých měst přitahuje: „Podnikatel poskytující poradenské služby si koupil nové auto, někdo v okolí, konkurence nebo závistivý soused, mu ho záviděl a dal podnět na finanční úřad a Českou obchodní inspekci. A kontroly pak na základě opakovaných podnětů a opakovaného zájmu pokračovaly s železnou pravidelností několikrát ročně.“

V minulém roce se do Prahy z jiných měst republiky přistěhovalo 1250 společností. Oproti roku 2005 je to nárůst přibližně o třináct procent. Nejvíce firem do velkých měst přesídlilo z Vysočiny a Jihomoravského kraje. Naopak nejméně jich přichází z Karlovarského a Hradeckého kraje.

Finanční úřady firmy od stěhování odrazují

Pracovníci Finančních úřadů ale firmy od stěhování odrazují: „Rozhodně nesouhlasím s tím, že by se dalo v Praze před kontrolou schovat. Úroveň daňového systému je vysoce automatizována. Přesuny firem jsou tak naprosto zbytečné,“ tvrdí mluvčí pražského finančního úřadu Miroslava Bardonková.

Ani průměrný počet kontrol v jedné firmě podle ní o ničem nevypovídá: „Daňové subjekty si vybíráme cíleně a pečlivě. Jsou takové společnosti, které platí poctivě a poctivě se přiznávají, takže je nekontrolujeme třeba deset let. Pak jsou další, u kterých máme jistá podezření, takže za deset let tam přijde kontrola několikrát,“ popsala systém úřadu Bardonková.

 

Raději přeběhli pod jiný finanční úřad

HRADEC KRÁLOVÉ -Tak dlouho po firmě šlapali inspektoři ze zdejšího finančního úřadu, až jí došla trpělivost a přestěhovala se radši do jiného kraje, pod pražské ředitelství. A má klid. Řeč je o okenářské společnosti Kobla, jež před lety začínala jako malá firmička v Hradci Králové.

Je to shodou okolností firma, u které si nechal Deník vyrobit protihluková okna pro vybranou rodinu ve východočeských Libišanech, jež trpí hustým provozem z nedávno otevřeného sjezdu z dálnice D11. Kobla se také rozhodla sama zaplatit okna jedné další tamní domácnosti. „Kontroloři u nás zjistili třeba sebemenší nedostatek, nějakou formální chybičku v účetnictví, ale jejich sankce byly i přesto hned na horních limitech. V jednu chvíli to vypadalo, že nás hradecký finanční úřad úplně zničí,“ vzpomíná majitel Kobly Jan Bláha.

Při jedné z inspekcí firmě hrozila dokonce milionová pokuta. Firma přitom v té době měla sotva třímilionový obrat ročně. „Byly to opravdu nervy. Připadal jsem si jako zloděj, přitom šlo vždycky o formální prohřešky v účetnictví, kterými jsme nikoho neokradli a ani stát nepřišel o jedinou korunu. Byly to všechno chyby z neznalosti. Daňová legislativa se tehdy měnila každý rok, ale pouze finanční úřady dokázaly mít hned všechno nastudované,“ posteskl si Bláha.

Po poslední, tentokrát stotisícové pokutě mu trpělivost došla. Využil toho, že krátce předtím koupil továrnu ve středočeských Pečkách na Kolínsku, a vedle vlastní výroby oken tam přestěhoval z Hradce i sídlo firmy. „Udělali jsme to i svědomím, že sídlo v Pečkách není zdaleka tak prestižní adresa jako Hradec Králové. Ale nedalo se nic dělat,“ vzpomíná Bláha.

Pražské finanční ředitelství, pod které Pečky spadají, je podle Bláhy přitom stejně precizní jako východočeské. „Při kontrolách se nás ale nesnažili nikdy potopit. Viděli, že naše prohřešky nebyly úmyslné, takže sankce drželi spíše při spodních hranicích. A při jejich kontrolách máte navíc jasno, kde jste udělali chybu, takže příště se jí už dokážete vyvarovat.“ (kim)