Řeč je oTomáši Březinovi, stoprocentním vlastníku společnosti BEST. Za sedmnáct let dokázal vybudovat společnost, jejíž hodnota se odhaduje na 2,2až 2,5miliardy korun. BEST je jedním znejvětších hráčů na trhu betonových a okrasných prvků pro zahradní architekturu. Velký díl na jeho úspěchu prý majíženy.

„Původní profesí jsem stavař a začít podnikat sbetonovou dlažbou byl pro mě před sedmnácti lety logický krok,“ říká Tomáš Březina, který si své ocenění přezval vpražském Paláci Žofín. „Dnes každá druhá dlaždička vČechách, či jiný betonový venkovní prvek, pochází zněkterého znašich závodů,“ dodává.

Tomáš Březina začal podnikat vroce 1990.Jak sám říká, tehdy měli podnikatelé daleko větší šance na úspěch, než majínyní.

Půjčil si a postavil fabriku

„Vroce 1989a 1990byla unikátní šance podnikat skokově ve velkém, což už nejde. Dnes musíte postupovat krůček po krůčku. Já jsem to tehdy pochopil, půjčil jsem si sto milionů, postavil fabriku a pak už to šlo,“ popisuje své začátky Podnikatel roku2007.

Společnost BEST se od ostatních firem odlišuje itím, že dává velký prostor ženám. Na středních a nejvyšších vedoucích pozicích figuruje okolo sedmdesáti procent manažerek.

„My jsme velmi feminizovaná firma,“ přiznává Tomáš Březina a hned vysvětluje proč. „Ženy jsou lepší než muži. Jsou pracovitější, výkonnější, loajálnější, velmi často chytřejší a na rozdíl od mužů nepotřebují ty doprovodně věci, bez kterých muž nerad pracuje. Žádná žena nepotřebuje sekretářku, nestará se označku mobilu, manažerského křesla, auta. Chlap bez toho prostě nepracuje. Chlapi se naparují a jsou to jejich symboly.“

Vítěz bude reprezentovat v Monaku

Soutěž Podnikatel roku založila před dvaceti lety společnost Ernst & Young. VČeské republice se uskutečnil již osmý ročník. Smyslem soutěže je představit veřejnosti podnikatelské příběhy, které mohou sloužit jakovzor.

„Vítěz národního kola bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále vMonaku,“ říká Vladislav Severa ze společnosti Ernst & Young. „Nebude ji reprezentovat jen jako majitel vítězné společnosti a představitel obchodních výsledků, ale bude ji reprezentovat jako člověk a podnikatel surčitým příběhem. Jsem přesvědčen, že jak obchodní výsledky, tak ipodnikatelský příběh, bude mít letos vMonaku velikou šanci,“ prohlásil oPodnikateli roku 2007Severa.

Ernst & Young vrámci soutěže udělila iněkolik dalších ocenění. Technologickým podnikatelem roku se stal Josef Suska ze společnosti Hokami CZ s.r.o. Trofej Začínajícího podnikatele roku si odnesl Tomáš Rychtar zfirmy Rolofol s.r.o. a titul Sociálně prospěšný podnikatel roku 2007České republiky získal Josef Baláž zobčanského sdružení Liga. Zvláštní ocenění porota udělila Zdeňku Černému, zakladateli a majiteli firmy Biomas Ing. Černýs.r.o.