Akce, která v Ústí nad Labem pokračuje i v úterý, se zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v rámci Evropské unie, ale bohužel Ústecký kraj má naopak nejvyšší nezaměstnanost v České republice, byť i tady se čísla zlepšují. Důležité je hledání nových možností a příležitostí, ale i rozvoj malých a středních podniků," uvedl ministr Mládek.

Podle ředitele agentury CzechInvest Karla Kučery se však Ústecký kraj snaží, aby tady podnikání vzkvétalo. Průmyslová zóna Triangle u Žatce je už téměř celá zaplněná. „Za celou dobu existence zprostředkoval CzechInvest do kraje investice ve výši 165 miliard a podařilo se vytvořit na 30 tisíc pracovních míst," připomněl Kučera.

VYUŽITÍ STARÝCH PRŮMYSLOVÝCH AREÁLŮ

Velkým tématem Podnikatelského fóra bylo i využití starých průmyslových areálů, tzv. brownfieldů, pro další podnikání. Vláda na jejich obnovu schválila dvě miliardy korun. „O ty se Ústecký kraj bude dělit s Moravskoslezským a Karlovarským krajem," upřesnila Gabriela Nekolová, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, která dvoudenní fórum pořádá společně s Ústeckým krajem.

O dotace na obnovu starých a opuštěných továren či jiných objektů budou moci žádat obce a města. V regionu je velký zájem zatím na Děčínsku.

Více informací o brownfieldech naleznete ve středečním vydání Ústeckého deníku.