Specializované spoření určené na podporu bydlení funguje v Česku od roku 1993. Úroky, které příslušné spořitelny připisují k nastřádaným částkám, se momentálně pohybují kolem 1,5 procenta ročně. To je více, než nabízí jiné účty zaměřené na spoření jako takové anebo i termínované vklady. Úroková sazba se ve stavebním spoření sjednává jako pevná po dobu nejméně šesti let.

K tomu je třeba přičíst zmíněnou státní podporu. Ta se nemění a zůstává na hranici maximálně 2000 korun ročně, pokud si občan uloží 20 000 korun za rok. Roční zhodnocení tak překračuje i čtyři procenta, ovšem stavební spořitelna si hned na úvod strhne jedno procento z cílové částky. Tuto skutečnost je nutné rovněž zahrnout do kalkulace výhodnosti a nevýhodnosti. Po šesti letech lze vklad využít na cokoli, účel použití se nedokládá.

Například stavební spořitelna Wüstenrot nabízí průměrné roční zhodnocení 4,28 procenta. Zde má zájemce na výběr ze dvou tarifních variant podle toho, zda míní spořit, nebo požaduje úvěr.

Peníze, které do stavebního spoření vložíte, jsou ze zákona pojištěny až do výše sta tisíc eur (v přepočtu).

Šest let stačí

Pro efektivní spoření je hned na úvod důležité stanovit si správnou cílovou částku.

Poměrně známou skutečností je, že při chytrém nastavení lze za šest let a dva měsíce spoření získat osm státních podpor. Právě konec roku je z tohoto důvodu ideální pro podpis smlouvy.

Jak na to? Koncem roku podepíšete smlouvu, složíte jednorázový vklad a dostanete státní podporu. Stejný krok uděláte, až budete smlouvu rušit. Vypovíte ji tak, aby končila v únoru, ale ještě v lednu pošlete jednorázový vklad a opět dostanete státní podporu za celý rok. Vyplacena bude dodatečně.

Když spoříte dlouho, máte sice celkově více peněz, ale efektivita spoření se snižuje. Na dlouhodobější horizont není stavební spoření vhodné. Například v doplňkovém penzijním spoření také dostanete státní podporu, ale navíc si v něm můžete zvolit dynamičtější investiční strategii s vyšším výnosem.

Zájem o stavební spoření se v posledních letech houpe jako na houpačce, ale stále zůstává vysoký. Letos uzavřely stavební spořitelny asi 466 000 nových smluv. Údaj je z konce září.

Podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen letošní rok skončí s bilancí 3,8 milionu smluv a celkovým objemem vkladů kolem 420 miliard. Ve stavebním spoření je uložena čtvrtina bankovních vkladů domácností.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.