Už ne Nový Bor, ale Kamenický Šenov. Poháry pro vítěze Tour de France po čtyřech letech změnily výrobce. Až 26. července převezme na Champs Élysées celkový vítěz nejslavnějšího cyklistického závodu planety svou trofej, dozví se zřejmě také, že ji vyrobili skláři společnosti Preciosa Lighting v Křišťálovém údolí v Kamenickém Šenově.

Výrobu unikátního poháru přitom do loňského roku zajišťovala novoborská společnost Lasvit a poháry vyráběla na huti sklárny Ajeto v Lindavě. Teď se ceny narodily v Kamenickém Šenově; jejich letošní podobu tam včera představily společně společnosti Preciosa Lighting a Škoda Auto jako oficiální partner Tour de France. Autorem designu pohárů nadále zůstává slovenský tvůrce designu automobilů Škoda Peter Oláh.

„Preciosu jsem nejdříve vnímal jako společnost s velmi dlouhou tradicí, při bližším kontaktu jsem ale zjistil, že má i extrémní důraz na inovaci. Tato možnost, tato fascinace inovacemi byl ten důvod, proč jsme se tento rok rozhodli s Preciosou spolupracovat na tvorbě trofeje pro Tour de France," vysvětlil přechod mezi dvěma sklářskými rivaly, od Lasvitu k Preciose, designér trofeje Peter Oláh.

Poháry pro slavný cyklistický závod vyrobili v Preciose v Kamenickém Šenově. Autorem designu pohárů nadále zůstává slovenský tvůrce designu automobilů Škoda Peter Oláh. Ten díky Preciose využil pro letošní podobu trofeje unikátní patentovanou technologii StarDust, česky „Hvězdný prach", kterou vytvořil právě tým z Kamenického Šenova. „V jednu chvíli mi lidé z Preciosy vysypali na stůl malé kamínky, šperkové zirkony, které se používají do šperků či prstenů. Mají úžasnou vlastnost odrážet světlo a protože jsou mnohonásobně broušené diamantovým brusem, tak každá jejich ploška odráží světlo trošičku jinak a vytváří fascinující odlesk. A Preciosa má technologii, jak tyto kamínky aplikovat," popsal první setkání s unikátní technologií, která vznikla na Českolipsku, designér trofejí.

Každý pohár tak pokrývají tisíce malých kamenů a svým vunikem připomínají intarzii, obraz vytvořený skládáním a lepením. „Je to jakási novodobá sklářská intarzie, při které jsou kameny vkládány na trofeje jako dekorace a vzniká jednolitý povrch, který září doslova jako šperk," pochvaloval si šenovskou technologii Oláh.

Kromě Hvězdného prachu je trofej specifická také důrazem na ostré hrany, trojrozměrné plochy, a dynamický a elegantní tvar. Každý z pohárů je vysoký 60 centimetrů a váží 4 kilogramy. Na tloušťku má sklo celkem 8 milimetrů, z nichž 2 milimetry tvoří vrstva hvězdného prachu.

Jedna trofej se v Kamenickém Šenově vyrábí zhruba deset dní. Nejprve se křišťálové sklo fouká do formy, která je uvnitř speciálně upravená, sklovina má při tom asi 800 stupňů a zahřívá se v peci, kde je teplota ještě o téměř 400 stupňů vyšší. Vyfoukaná „váza" pak míří na vychlazení a měření pnutí ve skle. Na takzvané kukačce se pak oddělí vrchní část, čepička trofeje. V brusírně pak pohár dostane nejprve nahrubo opracovaný tvar a pak dochází k detailnímu broušení a důrazu na ostře řezané hrany.

„Výroba trofeje pro závod Tour de France je pro nás prestižní záležitostí. Trofejí vznikne jen několik málo kusů, a proto musí být zpracovány s maximální přesností a řemeslnou zručností," řekl viceprezident společnosti Preciosa Vojtěch Malina.

Poháry pro slavný cyklistický závod vyrobili v Preciose v Kamenickém Šenově. Autorem designu pohárů nadále zůstává slovenský tvůrce designu automobilů Škoda Peter Oláh. O trofejích pro „Contadora a spol."• Design trofejí zůstává každý rok neměnný. Ceny jednotlivých ročníků se liší pouze způsobem řemeslného zpracování skla
• Hodnota trofejí pro vítěze je nevyčíslitelná. Každý kus představuje ručně vyrobený originál, z nichž každý projde v Preciose 40 páry rukou
• Poprvé v historii vyrábí ceny pro závodníky Preciosa. Využila při tom vlastní technologii StarDust, která dosud nebyla uplatněna na žádných sportovních trofejích, na Tour de France to bude poprvé
• Okraje trofeje jsou ručně ozdobeny broušenými zirkony
• V nejvyšším bodě měří cena 637 mm. Tloušťka poháru je celkem 8 mm, z nichž 2 mm tvoří vrstva StarDust
• Cena váží 3,5 kg, ale protože se jedná o ruční práci, mohou se jednotlivé kusy váhově lišit