Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze dokonce vyloučit evropský takzvaný dieselový hladomor. „Z Ruska kupříkladu pochází polovina paliva pro dieselové motory,“ poznamenal. Pro příští týden očekává zdražení benzinu na 44,65 koruny a nafty na 46,75 koruny.

Tak vysoké ceny pohonných hmot, jako jsou nyní, přitom nepamatují ani znalci. „Zatím to pásmo dvaačtyřicet až šestačtyřicet za litr je historický rekord,“ uvedl analytik České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. Ruská ropa proudící ropovodem Družba se na spotřebě České republiky podílí zhruba z poloviny.

Podle Louly se bez ní Evropa může obejít, ovšem nejdříve za pár let. „Určitě se to zvládne, ale ne ze dne na den. Bude totiž potřeba zejména posílit infrastrukturu,“ prohlásil.

Tankování pohonných hmot, čerpací stanice - ilustrační foto.
Reakce na rekordní ceny. Spotřební daň z benzinu se sníží o 1,50 koruny na litr

Slabým místem je nyní ropovod TAL, jímž ropa proudí od Jaderského moře do Německa a jehož kapacita je již naplněna. „Abychom sem dostali náhradu za Družbu, musely by se některé země, které jej využívají, v náš prospěch vzdát části jeho kapacity,“ vysvětlil šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Pokud se situace výrazně nezmění, nečeká u ceny pohonných hmot žádné výrazné skoky.

Cena ropy na mezinárodních trzích sice má na konečné ceně nafty a benzinu pro spotřebitele zásadní vliv, nezáleží ale pouze na ní. „Více než polovina z celkové ceny je podíl daní,“ připomněl Loula.

Zatím nikdo nepočítá s krizovým scénářem, kdy by naopak Rusové sami zavřeli kohouty ropovodů do Evropy. Stejně jako donedávna u plynu, jehož přísun ovšem mezitím odepřeli Polsku a Bulharsku.

Zatímco české zásobníky plynu jsou však zatím plné jen z necelé poloviny, u ropy je situace výrazně lepší. „Udržujeme zásoby zhruba na devadesáti dnech spotřeby České republiky,“ potvrdil předseda Státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Na půl roku

Vzhledem k tomu, že by i po hypotetickém skončení ruských dodávek stále polovina tuzemské spotřeby ropy přicházela z Německého Ingolstadtu, kam TAL vede, vydrželo by Česko podle Indráčka s pohonnými hmotami zhruba půl roku.

Centrální tankoviště ropy, ropovod - ilustrační foto
Česko dostane z ropného embarga výjimku. Potrvá do poloviny roku 2024

Jednou z cest, jak snížit spotřebu pohonných hmot, by mohla být ještě výrazně vyšší cena. „Ve chvíli, kdy uvolňujete hmotné rezervy, které jsou ve vlastnictví státu, bude to právě stát, kdo určí cenu. Klidně si může říct za litr sedmdesát korun,“ vysvětlil Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.

Ceny paliv po vpádu Ruska na Ukrajinu v korunách za litr

datum nafta benzín
24. 2. 36,45 37,48
3. 3. 40,39 40,40
6. 3. 44,15 42,77
11. 3. 49,41 47,29
13. 3. 49,57 47,08
29. 3. 47,14 44,49
24. 4. 44,47 42,64
11. 5. 46,44 44,25

Zdroj: kurzy.cz