"Řidiči se zdražování obávat nemusí. Může za to překotný vývoj na světových trzích v uplynulých dnech. Houstnoucí strach mezinárodních investorů z táhlé nejen obchodní, ale také měnové války mezi Spojenými státy a Čínou je vede k přeskupování investic. Zbavují se těch rizikovějších, investují naopak do takzvaných bezpečných útočišť. Ropa je obětí tohoto jejich jednání. Její cena se ve středu propadla nejníže od počátku letošního roku," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

V příštím týdnu podle něj cena pohonných hmot v ČR klesne zhruba o pět haléřů na litr. Ještě větší zlevnění očekává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "V nejbližším týdnu předpokládáme další pokles cen benzínu a nafty až o 15 haléřů. Cena ropy Brent propadla na 59 dolarů za barel," řekl dnes ČTK. Také podle něj je důvodem vývoje cen ropy zejména rozhodnutí americké vlády uvalit na Čínu další importní cla.

"Obchodní válka tedy eskaluje a je to vidět i na údajích o hospodářském růstu ve světě. Značné ekonomické zpomalování sledujeme v Evropě i v Asii. Celosvětová poptávka po ropě sice roste, ale výrazně pomaleji oproti předpokladům," dodal Tomčiak.

Nejdráž tankují motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě na 33,27 koruny. Stejné množství dieselu stojí v průměru 32,55 koruny.
Naopak nejnižší ceny mají pumpy na jihu Čech. Motoristé tam za litr benzinu platí v průměru 32,36 Kč. Nafta je v Jihočeském kraji za 31,38 koruny.