Zvažujete koupi bytu na hypotéku, ale ruku v ruce s tímto nápadem přicházejí chmurné myšlenky, že určitě přijde doba, kdy vám na splátku nezbydou peníze. Ať už z důvodu ztráty zaměstnaní, nebo v horším případě kvůli úrazu či nemoci. Východiskem zmíněných obav může být pojištění hypotéky.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Vybírat lze prakticky ze dvou variant, ale i zde platí důležité pravidlo: pozorně si pročíst pojistné podmínky a hlavně výluky. Chránit sebe a svou rodinu kvůli neschopnosti splácet se rozhodně vyplatí, ale nikdo nestojí o nemilá překvapení.

Banko-pojistka nebo samostatné pojištění?

S pojištěním hypotéky se asi prvně setkáte v bance, kdy vám ho nabídnou při sjednávání úvěru. Řeč je o takzvané banko-pojistce a jedná se spíše o takový „přídavný“ produkt. U její žádosti se sice zpravidla vyhnete hlubšímu zkoumání zdravotního stavu, ale radost není na místě. Pokud by došlo k plnění, pojišťovnu začne „kondice“ klienta zajímat a kdyby došla k závěru, že aktuální situace souvisí se zdravotními potížemi před počátkem pojištění, plnit nemusí.

Banko-pojistky mají také omezené možnosti nastavení a mnoho výjimek. Výhodou může být, že vám pojistí například neschopnost splácet z důvodu ztráty zaměstnání, ale i zde buďte ve střehu, pojištění má hodně výluk a zdaleka ne vždy funguje.

Ilustrační foto
Nejčastějším důvodem k nespokojenosti Čechů jsou finance. Mají jich nedostatek

Pokud jde navíc klient při fixaci k jiné bance, pojistka většinou končí a musí uzavřít smlouvu novou. Člověk se pak může ocitnout v situaci, kdy pojistka bude kvůli vyššímu věku dražší, kvůli horšímu zdraví nebude plnit svůj účel nebo ji nepůjde sjednat vůbec.

Na druhou stanu samostatné pojištění hypotéky vám poskytne daleko vyšší míru pokrytí. Je možné si zde ošetřit všechna stěžejní rizika, například tři stupně invalidity a získáte i variabilnější podmínky u pracovní neschopnosti, což je určitě na místě. Počítejte ale s tím, že ztrátu zaměstnání a s tím spojené problémy se splácením vám nepojistí.

Pojišťovny před vstupem do smlouvy také více hledí na zdravotní stav a klient tak hned ví, na co se pojistka vztahuje a nač ne. Zároveň se nemusí obávat přechodu k jiné bance, protože pojistka na ni vázaná není a pokračuje tedy dál.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.

Hypotéky. Ilustrační foto.
Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější