Při výkonu svého povolání můžete způsobit nemalé škody ať už na majetku, zdraví nebo penězích. Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání vyjde při vyšší spoluúčasti na zhruba tisíc korun ročně a u těch, kdo v práci řídí služební auto, až na dva tisíce korun. Pojistit se ale dají i škody způsobené pracovními stroji nebo škody způsobené uložením pokuty nebo penále správním orgánem.

Hledáte kvalitní pojištění majetku?Poradíme vám!

„Toto pojištění se vztahuje na škody způsobené zaměstnavateli zaměstnancem při plnění pracovních úkolů v pracovněprávním nebo služebním vztahu. A dále je možné uzavřít i pojištění, které se vztahuje na krytí škod způsobených při činnosti konané na dohodu o provedení práce,“ vysvětluje finanční poradkyně společnosti Partners Dana Míchalová.

Nejdůležitější roli v ceně pojištění odpovědnosti z výkonu povolní hraje rizikovost povolání, ale i výše spoluúčasti. Platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojistného. Pojišťovny většinou nabízejí deset, dvacet nebo třicet procent, ale i tisíc korun.

„Pro stanovení výše spoluúčasti je tak potřeba si vždy vyčíslit, jaké škody mohou při výkonu povolání nastat, ať už jsou to rozbité sklenice s okurkami, zničený milionový náklad, ale třeba i špatně zaúčtované transakce, kvůli nimž vznikly škody například na úrocích z prodlení. Má to však svá omezení,“ dodává Dana Míchalová.

Pojištění majetku. Ilustrační foto.
Pojištění hmotné odpovědnosti řeší škody vzniklé při občanském soužití

Totiž – výše škody, která může dopadnout na klienta, je limitována zákoníkem práce, což je 4,5násobek jeho měsíční mzdy. To značí, že pokud pobíráte 17 tisíc korun hrubého za měsíc a neřídíte dopravní prostředek, není potřeba sjednávat limit plnění na 200 000 korun, ale postačí i limit v rozsahu 50 až 100 tisíc korun. Výjimkou jsou ti, kteří při výkonu povolání řídí vozidlo, stejně jako řidiči z povolání. Pro ně by mělo být pojištění odpovědnosti nutností.

Důvodem je, že pokud řídíte v práci auto, podstupujete riziko jako vzniku škod na zdraví, tak na majetku.

„Pokud jste řidičem z povolání a trávíte osm nebo deset hodin denně za volantem, bude pojištění ještě vyšší. V takových případech je dobré si snížit míru spoluúčasti na deset procent či níže, nejnižší spoluúčast může být i tisíc korun, protože škody způsobené řidiči z povolání například řidiči kamionů, který převáží nová auta, jsou milionové,“ uzavírá Dana Míchalová.

Pojištění majetku. Ilustrační foto.
Správně nastavené pojištění majetku ochrání vaši domácnost. Pomůžeme s výběrem