Zranění na školních sportovních kurzech přibývá. Podle České školní inspekce se v uplynulém školním roce stalo 2056 zranění na školních lyžařských, sportovně-turistických a plaveckých kurzech. To je o 116 úrazů více než ve školním roce 2015/2016.

V případě základních škol šlo o 1093 zranění, na středních školách byl počet úrazů 944. Téměř v polovině případů (46,4 procenta) dochází ke zranění horních končetin těla, dále k poranění nohou (31,3 procenta) a hlavy (12,4 procenta).

Jak vypadá plnohodnotné pojištění na lyžařský výcvikový kurz?

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Pokud vaše dítě vyjíždí v letošní zimě na lyžařský výcvikový kurz, nejprve jako rodič zjistěte, jak je škola pro případy sportovních a lyžařských kurzů pojištěna. Podle zákona mají školy a školská zařízení povinnost zajistit bezpečnost a zdraví žáků v době, kdy jsou jim svěřeny. Také v okamžiku, kdy rodiče svěří dítě na mimoškolní aktivitu, kroužek, který organizuje buď škola, nebo někdo jiný, i v tomto případě odpovědnost přechází na dané organizace.

Léčebné výlohy při nehodě na českých horách pokryje tuzemské zdravotní pojištění. Na lyžařský výcvik by rodiče měli děti připojistit pro případ úrazu a také jim sjednat odpovědnostní pojištění. Jen to rodiče chrání před placením vysokého odškodného, když jejich dítě způsobí někomu dalšímu zranění nebo materiální újmu.

U úrazového pojištění stavte dlouhodobé onemocnění před krátkodobé

V případě lyžařského výcvikového kurzu je nezbytným doplňkem úrazové pojištění. Některé pojišťovny nabízejí krátkodobé pojištění úrazu dětí, které můžete využít právě při lyžařském zájezdu. Pokud ale vaše dítě netráví všechen volný čas doma, zvažte uzavření takové pojistky po celý rok.

“Dobrou pojistku poznáte tak, že má správně nastaveny parametry smlouvy a pojistné limity. Menší zranění, jako je například zlomenina ruky, představují minimální zátěž a většina pojišťoven za ni vyplácí “bolestné” do tisíce korun. Kde se pojištění úrazu dítěte opravdu vyplatí, jsou závažné úrazy. S dítětem pak obvykle doma zůstává jeden z rodičů a pojistka tak kryje výpadek jeho příjmu i nákup různých pomůcek. Podstatná je také částka, na kterou je sjednáno pojištění trvalých následků. I zde doporučuji mít nastavený vysoký limit, ” říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Ilustrační foto
dTest: Lyžaři mohou skipasy přeprodávat, vlekaři zneužívají své postavení

Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na léčbu dítěte přesáhnou limit pojištění, musí rodič částku navíc uhradit ze svého. Pojištění na vysoké částky české pojišťovny povětšinou standardně nenabízejí. Průměrná výše výplaty za zranění z úrazového pojištění je v Česku 20 000 korun za dobu léčení, v případě trvalých následků 250 000 korun.

V Česku v současné době padnou dvě třetiny celkového pojistného vyplaceného za úrazové pojištění na krytí méně závažných úrazů. „Jinými slovy, Češi si hromadně předplácejí za pojištění, které slouží hlavně k distribuci bolestného za výrony a jizvy. Takové pojištění ale nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,“ komentuje situaci Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Při sjednávání úrazového pojištění se nenechte zmást názvem, důležitá je výše pojistných limitů.

Pojištění odpovědnosti vás ochrání před obrovskými škodami

Pojištění odpovědnosti je vedle tradičního zdravotního pojištění tím nejdůležitějším, protože dokáže chránit před obrovskými škodami. Pokud však viník nemá pojištění odpovědnosti, může mít srážka na svahu nepříjemnou dohru v podobě soudních pří o finanční kompenzaci.

„Poškozený totiž může požadovat odškodnění nejen za zlomené kosti a lyže, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného,“ varuje finanční poradce Partners Josef Uchytil. Pokud vaše dítě zaviní srážku a dostane někoho na čas do nemocnice, je pravděpodobné, že si jeho zdravotní pojišťovna řekne o úhradu nákladů na léčbu.

Jak dítě pojistit v případě zahraničního výcvikového kurzu?

Pokud vaše dítě vyjíždí na lyžařský kurz do zahraničí, pojistěte jim jak léčebné výlohy, tak i odpovědnost třeba pro případ, že někoho srazí na sjezdovce,” doporučuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Na Slovenské hory dítě nepouštějte bez pojištění technického zásahu Horské záchranné služby. Cestovní pojištění v tomto případě nezahrnuje zásah horské služby, a to konkrétně pátrací akci, která může být stejně životně důležitá jako poskytnutí první pomoci.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.

Cestovní pojištění. Ilustrační foto.
Dovolená za dveřmi? Nezapomeňte na cestovní pojištění. Poradíme vám