Více dovolenkových sportovců pro pojišťovny znamená více hlášených úrazů. "Muži je hlásí třikrát častěji než ženy. V meziročním srovnání se zvýšil počet úrazů způsobených sportem zhruba o pět procent. Nejvíce zranění máme hlášeno z vysokohorské turistiky," uvedl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Úrazy z adrenalinových sportů patří podle něj mezi ty nejvážnější a léčebné výlohy mezi nejvyšší.

Kooperativa v létě řešila přes 2000 pojistných událostí, obdobně jako loni. "Proti předchozím letům naši klienti méně cestovali do letovisek, kde byly problémy s uprchlíky (Itálie, některé řecké ostrovy) nebo je odradila hrozba teroristických útoků (Tunisko, Egypt). Zaznamenali jsme zvýšený zájem o cesty do Turecka, Bulharska, Španělska nebo pevninské části Řecka," řekl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Pětinový nárůst

Trend dovolených s různými druhy sportů se letos projevil pětinovým růstem při sjednávání připojištění aktivního sportu, doplnila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Zatímco běžné rekreační sporty jsou součástí základního krytí cestovního pojištění, pro nebezpečné a adrenalinové sporty je třeba sjednat připojištění. Jde například o vodní lyžování, potápění s dýchacím přístrojem či let na padáku taženém za lodí.
Z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vyplývá, že opalování se a koupání je stále nejoblíbenější náplní letní dovolené. Přibývá ale těch, kteří kombinují odpočinek u vody s pohybem. Na 53 procent Čechů na hlavní dovolené sportuje, loni to nebyla ani polovina. Vyloženě za adrenalinem pak jede každý desátý Čech, u mužů je to dokonce 15 procent.

Srovnejte si bezplatně ceny cestovního pojištění a ušetřete.

"Proti loňskému roku narostl počet lidí, kteří si u nás sjednávají pojištění rizikových sportů. Nejoblíbenějším sportem je horská cyklistika, kterou provozuje čtvrtina aktivních cestovatelů, v závěsu za ní je potápění (22 procent) a každý šestý sportovec vyrazí v rámci zahraniční dovolené na čtyřkolky," uvedl Divoký.

Allianz letos evidovala větší zájem o pojištění stornopoplatků, lidé si pojišťují nejenom celé zájezdy, ale i storna u letenek, jízdenek a hotelových pobytů, uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Nejčastějšími příčinami pojistných událostí v přímořských destinacích zůstaly úrazy dětí či spáleniny od sluníčka.