Trump prohlásil, že automobilový průmysl je „zásadní pro sílu našeho národa“ a nařídil ministerstvu obchodu vyšetřovat a analyzovat situaci, kdy import aut bude zatížen Trumpovým nařízením, píše server BBC.

"Brzy přijde velká novina pro naše úžasné pracovníky v automobilovém průmyslu. Po mnoha desetiletích, kdy přicházeli o práci kvůli ostatním zemím. Čekali jste příliš dlouho!" napsal na twitter Trump.

Američtí prezidenti mohou podle zákona číslo 232 z roku 1960, pokud cítí ohrožení národní bezpečnosti, zavést příslušná opatření. Trump tento akt použil nedávno k zavedení 25procentních cel na dovoz hliníku a oceli.

Ministr obchodu Wilbur Ross již Trumpovi slíbil „důkladné a transparentní vyšetřování“. Podle jeho úřadu představoval před 20 lety podíl dovezených aut na celkovém prodeji jednu třetinu. Dnes se vyšplhal na polovinu.

V roce 2017 se do Spojených států dovezlo 8,3 milionu aut za 192 miliard dolarů. Vyvezly se ale jen dva miliony vozidel za 57 miliard dolarů.

 

Nejvíce vozidel USA dováží z Mexika – za 2,4 milionu dolaru a z Kanady – za 1,8 milionu. Obě země jsou ale součástí Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), kterou chce Trump revidovat, několikrát dokonce vyhrožoval jejím zrušením.

Trump zavedením cel na dovoz aut ze zemí EU vyhrožoval už předtím, než se stal prezidentem. V USA mají své továrny některé evropské automobilky jako Volkswagen, Daimler či BMW. Spojené státy jsou pro ně hned po Číně druhým největším vývozním trhem. Trumpovi vadí, že německé automobilky mají své továrny také v Mexiku, odkud je vyváží do USA.