close Martin Zamazal, národním koordinátorem pro mimořádné události Charity ČR. zoom_in

A právě o poučení z předchozích přírodních katastrof jsme si s Martinem Zamazalem (na snímku vpravo) povídali.

Kalamity, zejména povodně, se u nás od roku 1997 nebezpečně často opakují. Myslíte, že jsme se nějak poučili?
Z každé situace se člověk může poučit, aby neopakoval stejné chyby. Všichni, včetně naší organizace, zužitkovali své zkušenosti z „velkých" povodní roku 1997 i 2002 a naučili se operativně reagovat i na časté povodně bleskové. Jde o celou řadu konkrétních opatření a vznikla i nová legislativa.

Co je v této oblasti úkolem Charity?
Prostřednictvím uzavřených dohod o pomoci na vyžádání s jednotlivými krajskými hasičskými záchrannými sbory se Charita stala složkou celostátního Integrovaného záchranného systému. Vedle materiálního vybavení na takové situace v povodňových skladech se s kolegyněmi a kolegy aktivně věnujeme přípravě pracovníků, kteří se v případě potřeby zapojí do pomoci konkrétním lidem.

Povodňové letopisy1997 - povodeň na Moravě
1998 - zasaženy východní Čechy
2002 - stoletá voda v Čechách
2006 - Morava a jižní Čechy
2009 - místní povodně na Moravě, ve Slezsku i v Čechách
2010 - jarní (Morava a Slezsko) a letní (severní Čechy) povodně
2013 - jarní povodně v Čechách

Jestliže vypukne povodeň většího rozsahu, co bude vaším úkolem?
Okamžitě se aktivuje mechanismus řízení a koordinace při mimořádných událostech – „oživí se" připravená vnitřní struktura Charity pro tyto události. Na základě vyhodnocení situace nasadíme svoje kapacity k zajištění potřeb zasažených obyvatel. Vše v koordinaci s řídícími orgány Integrovaného záchranného systému. Současně vyhlašujeme finanční a někdy také materiální sbírku, aby se do pomoci mohla zapojit široká veřejnost. Evidujeme také dobrovolníky, kteří se začínají hlásit.

Co je potřeba zařídit nejrychleji?
Nejrychleji je potřeba získat spolehlivé informace, na základě kterých jsme schopni účinně a profesionálně pomoci potřebným lidem. Místní koordinátoři proto vyjedou do zasažených oblastí, spojí se s velitelem zásahu či starostou, nabídnou naši pomoc a pružně reagují na aktuální potřeby – většinou se jedná o zajištění evakuačních center pro osoby, které přišly o domov, dále dodávku vody, potravin a hygienických potřeb, prostě toho, co lidé ztratili kvůli velké vodě a nutně to potřebují.

S jakou podporou od veřejnosti a můžete počítat?
Veřejnost již vnímá, že Charita při povodních účinně pomáhá, a proto nás jednotlivci, organizace i firmy účinně podporují. Na pomoc při povodních slouží i krizový fond z výtěžku Tříkrálové sbírky. Díky finančním příspěvkům i materiálním darům můžeme zajistit potřeby zasažených rodin a jednotlivců a zároveň jim pomáhat a být s nimi často i dlouho poté, co velká voda ustoupí a opadne zájem médií.

Na co se zaměřujete, co je pro vaši práci typické?
Charita poskytuje sociální a zdravotnické služby s téměř celorepublikovým pokrytím. V akutní fázi nějaké katastrofy se díky naší síti středisek snažíme pomoci všem, kdo ji potřebují. V následné fázi obnovy pak zkoumáme potřebnost prostřednictvím sociálních šetření. Na základě vyhodnocení dotazníků se zaměřujeme především na seniory, osamělé lidi, na neúplné či naopak mnohočetné rodiny. Vedle materiální pomoci jsme organizací, která se snaží „být s lidmi" a prostřednictvím psychosociální podpory jim pomáhat překonat těžké životní chvíle.

Jak probíhá spolupráce se starosty, hasiči, armádou a dalšími neziskovými organizacemi?
Díky místním Charitám a jejich poskytovaným službám je spolupráce se starosty velmi dobrá. Zvláště v těžkých dobách se všichni zúčastnění snaží pomoci, ať už jde o místní Charitu, starostu, hasiče či složky Armády ČR. V rámci integrovaného záchranného systému je navíc úloha jednotlivých složek jasně daná, což velmi usnadňuje situaci při řešení mimořádných událostí.

Velká voda nezná hranic. Jak vypadá spolupráce na mezinárodním poli?
Česká Charita pomáhá i v zahraničí, především při velkých povodních. V roce 2008 jsme materiálně pomáhali na východním Slovensku, rok poté na Ukrajině, naposledy v roce 2014 na povodněmi zasaženém Balkánu, v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Nám zase na oplátku při velkých povodních pomáhají evropští partneři, např. v roce 2013 německá Charita významně finančně podpořila čtyři projekty na pomoc zasaženým lidem.

Jak jste se dostal k funkci „národního koordinátora"?
V roce 2009 při povodních tehdejší ředitel Charity ČR Oldřich Haičman zhodnotil mé zkušenosti a řekl: „Vezměte si na starost koordinaci!" - a nikdo nebyl proti. Tak jsem se jím stal a už jím zůstal.

Jan Oulík