Částka by měla motivovat k tomu, aby byl o práci v regionech s personálním podstavem zájem. Vyplácet se bude v první až sedmé pracovní třídě, v některých případech v osmé, stát to do konce roku vyjde asi na 230 milionů korun, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček. Resort také vyhradil zhruba 300 milionů korun na odměny za služby při koronavirové krizi.

Příspěvek, jehož vyplácení umožnila novela zákona loni, by podle policejního prezidenta Jana Švejdara měl pomoci stabilizovat personální stav v regionech, kde je problém místa obsadit. V Ústeckém kraji se bude policistů týkat na Teplicku a Lounsku, v Libereckém kraji se jedná o Českou Lípu a Jablonec, dodal. "Chceme tento příspěvek využít k tomu, aby lidé sami šli sloužit do regionů, které mají podstav," řekl Hamáček.

Úterní rvačka v Jablonci nad Nisou.
Tři desítky lidí se popraly v Jablonci nad Nisou. Rvačku uklidňovali policisté

V závislosti na regionu dostanou od srpna policisté k výplatě navíc 2500 až 5000 korun, podle Hamáčka se to bude týkat zhruba čtvrtiny policejního sboru, asi 9000 osob. Jedná se o policisty zařazené do první až sedmé třídy, kteří podle tarifních tabulek letos vydělávají od 19 210 korun do 44 830 v závislosti na délce praxe a platové třídě. V některých případech se bude příspěvek týkat i osmé platové třídy. "Výš nárok nebude, ve vysokých tarifních třídách problém s obsazeností není," uvedl Hamáček.

Příspěvek bude vyplacen z rozpočtu ministerstva vnitra, do konce roku vyjde asi na 230 milionů. O penězích na příspěvek v příštím roce bude Hamáček s ministryní Alenou Schillerovou (za ANO) ještě jednat, podle jeho odhadu je na příspěvky nutné vyčlenit asi 600 milionů korun. "Cílem je udržet příspěvek pro další roky," uvedl. Podle Švejdara aktuálně celorepublikově chybí policii k plným stavům asi 3000 lidí.

V rámci odměn dalších 300 milionů 

Stabilizační příspěvek umožňují předpisy udělovat od loňského léta, přiznávat je mohou ředitelé sborů a ročně by mohly činit až 24násobek celostátní průměrné hrubé mzdy. Není na ně právní nárok. Poskytování příplatků je podmíněno dostatečným množstvím peněz v rozpočtech příslušných ministerstev.

Mezi policisty se po prázdninách rozdělí také 300 milionů korun v rámci odměn za služby při koronavirové krizi. Hamáček uvedl, že se jedná o druhou vlnu odměn, v rámci první bylo pro policisty, hasiče, celníky a vojáky určeno 1,2 miliardy korun. Na policistu se jednalo podle Hamáčka řádově o částku přes 10 tisíc korun.

Policisté zadrželi v Brně dva muže přímo při výrobě pervitinu.
Zátah na varnu pervitinu v Brně: Jeden z výrobců před policií skočil z okna

Nynější odměny by se podle Hamáčka měly rozdělit víceméně plošně, výrazná ale bude při jejich rozdělování role krajských policejních ředitelů. "Drtivá většina policistů by je dostat měla," řekl Hamáček. Průměrnou výši odhadl na šest až sedm tisíc. "Musíme nechat rozhodování na ředitelích jednotlivých útvarů, plošné vyplácení není v souladu s tím, co bychom chtěli. Chceme odměňovat za práci," dodal Švejdar.