Na to politici teprve hledají odpovědi, jak ukázala včerejší debata podnikatelů s pražskými kandidáty, pořádaná Hospodářskou komorou ČR a Pražským deníkem.

I když se v programech některých politických stran a seskupení už objevují i konkrétní lokality, kde mají nové obecní byty vyrůst, s realizací předvolebních slibů to nebude jednoduché. „Praha nemá na to, aby ročně investovala desítky miliard korun na výstavbu obecních bytů,“ konstatovala například Hana Marvanová (STAN).  

Stejně jako hlavnímu městu ale chybí finanční zdroje také městským částem, jak včera potvrdila i kandidátka KDU-ČSL (a bývalá starostka Prahy 12) Daniela Rázková. Omezené možnosti přiznal i Václav Bílek, a místostarosta Prahy 15 (ANO): „Víme, že město není nejlepší stavitel.“ Podle něho i kandidáta SPD Hynka Berana by lepším řešením byla spolupráce s developery, kteří by pro město byty vybudovali. „Například formou PPP projektů,“ zmínil Beran.

Kandidátka KSČM Marta Semelová vidí cestu v jednání s developery o tom, aby část bytů ze svých projektů odevzdávali městu.

Výkup bytů od developerů by preferovali také Zelení. V praxi to ale zatím nefunguje. „Kupovat byty od soukromých developerů je strašně obtížné,“ konstatoval Matěj Michal Žaloudek, šéf sekretariátu náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Zelení).

Do nové výstavby obecních bytů se naopak nežene ODS. „Nedovedu si představit, že bychom plošně stavěli třeba startovací byty. Nevidím důvod, proč bychom dělali znovu pořadníky,“ uvedl s odkazem na praxi z éry socialismu kandidát ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. To ale podle něho neznamená, že město rezignuje na zajištění střechy nad hlavou například pro seniory a další ohrožené skupiny.

Superúřad pro Prahu?

Na aktuálně nedostatečné nabídce bydlení se nicméně shodli všichni účastníci debaty. Stejně tak zazněla napříč kritika ohledně extrémně pomalého schvalování nových projektů. S tím souvisí dlouhodobě kritizovaný stavební zákon, ale i jeho různý výklad jednotlivými stavebními úřady.

Například ANO podporuje, podobně jako řada developerů, vznik jednoho stavebního úřadu pro Prahu, který by rozhodoval skutečně nezávisle na místní samosprávě. Podle Pirátů jsou však často na vině i investoři. „Kdyby developeři předkládali uvážlivé změny územního plánu a rozumné projekty, tak by řízení nemuselo být tak dlouhé,“ míní expertka strany Eva Tylová.