Tento trend se nevyhne ani českému těžebnímu sektoru, bude ale výrazně pomalejší a mírnější. Jedním z důvodů těchto trendů je technologická struktura průmyslu, ale i vliv světových cen uhlí - ty měly v posledních letech rostoucí tendenci.

Svět v blízké době čekají i další mezníky. Do roku 2020 začne těžba ve vekých hloubkách oceánů a čtvrtina globální výroby elektřiny budou tvořit obnovitelné zdroje, píše společnost BDO.

„Těžební společnosti jsou pod tlakem kvůli vlivu nízkých cen komodit. Pochopitelně proto hledají nové možnosti pro udržení rentability. Ty jim dnes nabízejí moderní těžařské technologie, které dokážou zastoupit člověka a zvýšit výtěžnost až o 20 procent. V budoucnu lze proto očekávat jejich postupné nasazování,“ uvádí partner auditorské a poradenské společnosti BDO Radovan Hauk.

Podle Hauka těžaři v Česku zatím nevyužívají potenciál, který nabízí Průmysl 4.0. K dispozici jsou moderní autonomní robotické jednotky, které je možné ovládat na dálku. Jejich nasazení ale zatím není na pořadu dne, dodal Hauk.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Česku v roce 2016 pracovalo v těžebním průmyslu asi 32 400 lidí, nejvíce z nich v sektoru těžby a zpracování černého a hnědého uhlí. Podle odhadu BDO se těžebními pracemi a souvidejícími činnostmi v současnosti živí na 30 tisíc obyvatel Česka.

Autonomní těžební jednotky zvyšují v porovnání s lidskou prací vytěžené objemy o patnáct až dvacet procent a snižují náklady na vytěžení jedné tuny materiálu o více než třicet procent. Jejich nasazení v provozu navíc snižuje nehodovost až o 75 procent.

„V nadcházejících letech je možné očekávat, že do těžebního sektoru mohou vstoupit společnosti, které jsou úspěšné ve vývoji nových technologií. Pokud vyvinete novou technologii, která zvyšuje efektivitu a snižuje náklady, pochopitelně budete přemýšlet, zda ji jen prodávat ostatním, nebo ji začít sám využívat a získat skvělé podmínky pro vstup do nového odvětví,“ dodává Radovan Hauk. Právě o to prý usilují i některé soukromé firmy založené na inovativním přístupu.

Server Mining.com uvedl, že hodnota padesáti nejvýznamnějších světových těžebních společností vzrostla v loňském roce o 140 miliard dolarů. Mají tak teď cenu kolem 896 miliard dolarů, přičemž deset nejlepších těžařů tvoří více než polovinu hodnoty celého odvětví.

Agentura Reuters uvedla, že obchody týkající se těžebního průmyslu a prodeje kovů vloni dosáhly nejvyšší úrovně za poslední čtyři roky. Celosvětově se vyšplhaly na 51 miliard dolarů, což je o patnáct procent více než v roce předchozím. Nejvíce přitom dominovaly transakce s uhlím a ocelí.