Asi 112 kilogramů masa z problematických polských jatek skončilo v Česku v Praze. "Z toho 55 kg je stále u obchodníka v Praze 8, který ho má ve skladu. Půjde to na likvidaci. Budou také odebrány vzorky," uvedl Majer.

Ilustrační foto.
Skandál kolem polského hovězího už vyšetřuje Brusel. Do země posílá inspektory

Další maso putovalo do Varnsdorfu, Nového Bydžova a Kostelce nad Labem. Zásilka z Nového Bydžova o hmotnosti přes 100 kilogramů byla vrácena po apelu polského obchodníka již zpět do Polska.

Konzumace masa pocházejícího od nemocných krav může člověku přivodit vážné zdravotní komplikace. Ty mohou mít hned několik forem, od otravy z jídla, přes záněty kostí a kloubů až po zánět mozkových blan.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád v pátek uvedl, že maso nemusí být závadné, ale zpracovávalo se v závodech, kam šla i problematická zvířata.

Lhaní z polské strany

Hovězí pocházející z polských jatek, kam byla dovážena nemocná zvířata, bylo objeveno také v sousedním Slovensku, Německu, Estonsku, Finsku, Francii, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Rumunsku, Portugalsku, Španělsku a Švédsku. 

Ministerstvo vyzývá tuzemské obchodníky, aby do vyšetření celé kauzy upřednostňovali maso pocházející od českých výrobců. „Několikrát nás ujišťovali, že do České republiky maso nešlo. Nyní jsme zjistili, že hovězí maso z nelegálních porážek v Polsku se k nám dostalo,“ řekl k celé věci ministr zemědělství Miroslav Toman.

Jednání polské strany považuje za zcela nepřijatelné. "Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat," doplnil Toman.

Skandál s hovězím už začala řešit také samotná Evropská unie. Komise EU v pátek oznámila, že do Polska pošle tým inspektorů, kteří situaci prověří. Podle DPA se na trh dostalo asi 9,5 tuny tohoto podezřelého hovězího, z toho 2700 kilogramů do zemí EU. 

Kravín, ilustrační foto
Zkažené hovězí z Polska se šíří Evropou, 300 kilogramů se dostalo i do Česka