Rozhodnutí Srbska přišlo jen pár dní po deportaci tenisty Novaka Djokoviče z Austrálie. Ten se kvůli odmítavému postoji k vakcínám proti covidu-19 nemohl zúčastnit turnaje Australian Open. Vztahy mezi Canberrou a Bělehradem kvůli tomu klesly na bod mrazu. 

Pro Rio Tinto (Rio) je to obrovská komplikace. Společnost totiž doufala, že se díky projektu Jadar stane jedním z deseti největších světových výrobců lithia, klíčové složky do baterií. Akcie Ria v Austrálii se na tamním trhu propadly až o pět procent, což je nejhorší denní propad od srpna 2021. V Londýně klesly o více než tři procenta.

Srbský tenista Novak Djokovič při tréninku na na kurtu Roda Lavera v Melbourne Parku.
Kauza Djokovič. Srbský prezident mluví o štvanici, expert o kariéře na hraně

Srbská premiérka Ana Brnabicová na tiskové konferenci v Bělehradě uvedla, že rozhodnutí přišlo po žádostech různých ekologických skupin o zastavení projektu Jadar,  který měl v plánu zahájit výrobu v roce 2027.

Deportace Ria ze Srbska

Sám Djokovič se k aktivistům přidal, když v prosincovém příspěvku na Instagramu vyjádřil, že podporuje čistý vzduch v zemi. 

Lidé na  sociálních sítích po rozhodnutí začali ihned vtipkovat o deportaci Ria ze Srbska a podpořili tím spekulace o možné odvetě za deportaci Djokoviče.

Rio uvedlo, že je rozhodnutím Srbska extrémně znepokojeno a bude přezkoumávat jeho právní základ. 

Tento mem porovnávající moderátora BBC se srbským tenisou dosáhl jen z profilu Václava Klause ml. 1,7 tisíce sdílení. Srovnání je ale nepravdivé, protože fotografie Nolana je několik let stará. Lživý byl i popisek memu
Klaus ml. se kvůli kauze Djokovič otřel o moderátora rádia BBC. Šířil o něm lež

K problému se vyjádřila i australská vláda. „Investice společnosti Rio Tinto by pro Srbsko znamenala obrovské ekonomické přínosy. Australské těžební společnosti mají po celém světě vynikající pověst, zejména pokud jde o jejich odbornost,“ stojí v prohlášení pro agenturu Reuters.

Rio již utratilo v rámci projektu Jadar 450 milionů dolarů na předběžné studie proveditelnosti a výzkumy. Pro společnost tedy může být srbská stopka obrovským problémem.

Nedostatek lithia

Očekávalo se, že při plné kapacitě bude důl Jadar ročně produkovat přibližně 58 tisíc tun rafinovaného uhličitanu lithného na baterie, což by z něj učinilo nejvýkonnější evropský lithiový důl.

Odborníci uvedli, že světový nedostatek lithia bude podle předpovědí trvat minimálně další tři roky, ale po zrušení projektu Jadar bude krize pravděpodobně mnohem delší.

Silná celosvětová poptávka po kovu, která daleko převyšuje nabídku, posunula ceny lithia v posledních letech na rekordně vysoké částky. Ve čtvrtek vyskočily podle údajů Refinitiv o 171 procent na rekordních 38 dolarů za kilo.