V posledních týdnech se zdálo, že je mnichovský Siemens velmi blízko uzavření kontraktu, na jehož základě by do Iráku dodala zařízení na výrobu elektrické energie s kapacitou 11 gigawattů. Jeho hodnota se pohybovala kolem 15 miliard dolarů (335 miliardy korun). K podepsání této smlouvy ale nakonec nedojde.

„Naděje Siemensu na získání velkého kontraktu na dodávky elektrické energie vzaly za své poté, co Trumpova vláda intervenovala ve prospěch jeho amerického rivala General Electric,“ citoval list Financial Times zdroj obeznámený se situací, který si nepřál být jmenován.

Podle deníku vyvíjela administrativa amerického prezidenta silný tlak na iráckou vládu, když Bagdádu mimo jiné připomněla, že od invaze, která v roce 2003 vedla k pádu Saddáma Husajna, v zemi zemřelo na sedm tisíc Američanů.

Spolupráce při výrobě elektrické energie

Americká a irácká vláda již podepsaly nezávazné memorandum o porozumění, které definuje, jak budou spolupracovat na produkci ropy a zemního plynu i při výrobě elektrické energie. Podle Financial Times chtějí Spojené státy nabídnout finance a pojištění americkým firmám, které budou podnikat v iráckém energetickém sektoru. To General Electric pomůže získat kontrakt.

Ztráta obří zakázky znamená pro Siemens, který na jejím zajištění intenzivně pracoval několik měsíců, zklamání. Nejde přitom pouze o ryze obchodní bitvu, ale i dlouhodobý politický spor. Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell totiž německé podniky již dříve otevřeně vyzval, aby přestaly obchodovat s Íránem, jakmile USA odstoupí od mezinárodní dohody o jaderném programu této země. V opačném případě by podle něj mohly nést následky.