Největší nemocnici vregionu– Fakultní nemocnici Olomouc– vynesou poplatky pětatřicet milionů korun. Ty jí zůstanou. „Peníze půjdou na dovybavení čekáren, ambulancí, pokojů, měly by tedy sloužit ke zpříjemnění pobytu pacientů vnaší nemocnici,“ přislíbil pacientům mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Imluvčí uskupení Agel, které provozuje na střední Moravě čtyři nemocnice a do pronájmu dostane iželezniční polikliniku, pacientům vzkázal, že platby se jim vrátí. „Takto získané finance určitě půjdou do rozvoje nemocnic, do investic vnich. Pacienti to poznají,“ reagoval mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

Naopak ředitel soukromé hranické nemocnice a Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich zdůraznil, že regulační poplatek není příplatek za nadstandard, ale má omezit poptávku po zdravotní péči. Takže za šedesát korun denně zaplacených vnemocnici nemůže pacient očekávat například pestřejší jídelníček? „Částky jsou zhlediska rozpočtu nemocnic, srovnatelných snaší, tak malé, že ipři nejlepší vůli to nemůže mít vliv na kvalitu zdravotní péče či služeb souvisejících sjejím poskytováním,“ reagoval.

Konkrétně hranické nemocnici poplatky přinesou ročně do dvou milionů korun. „Pokud se podaří všechny vybrat,“ podotkl. Ztéto sumy nemocnice musí pokrýt náklady spojené svýběrem poplatků od pacientů.

Peníze zvýběru takzvaných regulačních poplatků zůstávají iprivátním ambulancím. Ty za ně měsíčně obdrží navíc několik tisíc korun. Promítne se jejich vyšší příjem do péče či služeb pro pacienta? „Pokud velké nemocnici vynesou 35milionů korun, získá prostředky na zkvalitnění služeb, ale jestliže my tím vyděláme měsíčně šest tisíc, takovou částku pacient hned nepozná,“ reagovala předsedkyně regionálního Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zdeňka Sobotková.

„Peníze samozřejmě použijeme směrem kpacientovi: lékař bude mít větší možnost koupit si například lepší diagnostické přístroje,“ podotkla lékařka, která již dříve dala najevo, stejně jako řada jejích kolegů, že svýběrem poplatků nesouhlasí. „Řešit nedostatek financí ve zdravotnictví tím, že pacienti mají platit poplatky, není správné,“míní.