Zaměstnanci mají v současnosti nárok na 60 procent vyměřovacího základu za den, což je trochu zjednodušeně zhruba 60 procent denní mzdy. Sněmovna ale minulý týden schválila zákon o úpravách poskytování ošetřovného, které zvyšuje tuto dávku na 70 procent základu s tím, že se musí jednat minimálně o 400 korun za den.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když nemám na hypotéku?

Týkat se má dětí zaměstnanců a „dohodářů“ mladších deseti let nebo starších, ale handicapovaných dětí. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Formuláře již Česká správa sociálního zabezpečení aktualizovala.

„Zcela nový formulář pro rodiče je kombinací žádosti o ošetřovné a výkazu péče. Rodičům tak stačí vyplnit a předat zaměstnavateli jediný formulář,“ uvedla. Na ošetřovné po dobu prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy není nárok.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když škola přešla na distanční výuku a my doma nemáme počítač?

A jak to je se živnostníky?

Těm by mělo dávku ve výši 400 korun denně vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. Mělo by stačit jejich čestné prohlášení. „Výzva bude zveřejněna až začátkem listopadu. Následně mohou o dotaci požádat zpětně,“ říká Jan Kašpar, daňový poradce skupiny Kodap.