Digitalizace nemá být velkým strašákem. O tom se místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš snažil přesvědčit stavbaře, starosty či ředitele největších developerských firem na brněnském Stavebním veletrhu. „Děláme vše pro to, aby obavy nebyly nutné. Je to nyní priorita. Změna má ale vždycky nějaké náklady a nároky,“ řekl.

Postupně s nimi prošel systémy digitalizace stavebního řízení, tedy přihlášení, nahrání dokumentace, podání nové žádosti i prohlížení informačního modelu budovy. Veřejnost pak zajímá především Portál stavebníka, webová aplikace, do které se uživatel dostane z počítače, ale také z mobilu nebo tabletu. „Nebude tak nutná instalace,“ sdělila Deníku už dříve mluvčí resortu Veronika Hešíková.

Jaké novinky představil Stavební veletrh? Podívejte se:

Stavební veletrh v Brně 2024
Stavební novinky: Zdicí robot nahradí zedníky, boom je u malých mobilních domů

Od 1. července ho veřejnost bude používat například pro vyřizování žádostí a podávání dokumentace na stavební úřady. Na stavební úřad tak nemusejí osobně. „Pozornost věnujeme funkční a technické stránce portálu i uživatelské přívětivosti,“ zmínila Hešíková.

Portál je propojený s Informačním systémem stavebního řízení, který je určený pro úředníky. „Díky digitalizaci bude možné veškerá povolení, vyjádření a dokumentaci dostat online. Všechny dotčené stavební úřady a stavebníci budou pracovat a komunikovat v propojených systémech. Budete přesně vědět, v jaké fázi je vaše žádost, kdo se už vyjádřil, kde se případně zasekla,“ tvrdí Bartoš.

Stavební veletrh představil i zdicího robota a trend tiny house:

Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

A možné porodní bolesti přechodu na nové systémy? Ministerstvo pro místní rozvoj sdělilo, že od nového roku proškolilo ohledně nového stavebního zákona přes 4 500 pracovníků stavebních a dotčených úřadů. Přímo v informačním systému pro úředníky však začnou školení až ve druhé polovině května. Postupně je doprovodí také instruktážní videa a e-learningové materiály.

Čeká je náročné období

Experti nicméně počítají s přechodným obdobím, které je náročné pro všechny zúčastněné. „Krajské úřady potřebují zajistit nové výkonné počítače či kvalitnější monitory s dostatečným rozlišením pro zaměstnance stavebních úřadů. Úředníci budou muset projít školením a naučit se nové postupy. Nicméně po zvládnutí prvotních obtíží má nový stavební zákon ambice významně urychlit a zjednodušit přípravu staveb, což rozhodně stojí za to,“ komentoval například expert na digitalizaci stavebních procesů ve společnosti PlanRadar Adam Heres Vostárek.

Podle Bartoše už stát vybavil stavební úřady na základě jejich poptávky novou počítačovou technikou za 250 milionů korun.

Cílem digitalizace je zrychlit a zjednodušit stavební řízení:

Cílem digitalizace je zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Mnozí stavebníci se ale obávají porodních bolestí a dokonce odložení termínu spuštění.
Digitalizace stavebního řízení: Kdy bude, jak má vypadat, co vadí stavebníkům

Stavebníci jsou však kvůli přechodu v obavách. Někteří aspoň vyjadřují opatrné očekávání, jako třeba prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. „Počkejme si, jak to bude fungovat po 1. červenci,“ podotkl Nouza v Brně.

Podobně hovořila zástupkyně Kraje Vysočina. „Ze začátku jsme byli spíš skeptičtí. V současnosti vidíme, jak se to pohnulo dopředu. Kolegové z odboru územního plánování a stavebního řádu už dostali Portál stavebníka k testování. Teď jsme mírně optimističtí,“ řekla Deníku Eva Janoušková, sekční ředitelka Krajského úřadu Kraje Vysočina a nedávno oceněná osobnost českého eGovernmentu.

Co má přinést Portál stavebníka

  • Bude tam veden elektronický správní spis a projektová dokumentace k novým stavbám. Má to zpřehlednit přípravu záměru a současně ulevit žadatelům od papírování.
  • V praxi to bude vypadat tak, že stavebník podá žádost a následně bude moci sledovat průběžný stav jejího zpracování, stejně jako elektronicky komunikovat s dotčenými orgány státní správy.
  • Bude se tak dít v digitální podobě, od čehož se očekává, že vše výrazně zjednoduší a urychlí.