Letiště Praha totiž zažilo nečekanou situaci: jedna ze dvou stojánek (místo pro letadla na letišti, kde dochází k výstupu a nástupu) pro velká dálková letadla je mimo provoz kvůli opravě a druhá byla obsazená.

Podle informací redakce je jedním z důvodů fakt, že na stojánce číslo 3 došlo vahou A380 k poškození kanálu. Letiště Praha to oficiálně nepotvrdilo ani nevyvrátilo. „Na letišti probíhají v rámci každodenního provozu plánované i neplánované opravy. Opravy, které teď probíhají, jsou kombinací obou těchto variant,“ řekla k probíhající opravě jedné ze stojánek Kateřina Pavlíková z tiskového oddělení.

Návrat první třídy

Omezení pro lety Emirates má trvat do konce týdne, ve čtvrtek byl ale let odbaven normálně přes nástupní prst, protože jedna ze dvou stojánek byla volná. „Standardní odbavovací stání pro letadlo tohoto typu by mělo být opět k dispozici po skončení oprav,“ dodala Pavlíková.

A380 společnosti Emirates do Prahy létá aktuálně v konfiguraci pro 615 lidí. I přes velký počet cestujících se podařilo handlingové firmě zvládnout odbavení letadla včas. Emirates létají v Praze dosud jednou denně, od července ale rozšíří výrazně svoji přítomnost zavedením druhého spoje.

Na něj nasadí menší letadlo: Boeing 777-300 ER. V praxi to znamená, že se do Prahy vrátí opět lety s první třídou, které v případě Emirates znamenají privátní kabinky na palubě. Současně by se do Prahy měl vrátit i Airbus A380 pro menší počet cestujících, který bude mít na palubě rovněž první třídu. Ta má v případě Emirates buď 489 nebo 517 sedaček. V Praze se poslední měsíce objevuje pouze letadlo pro 615 lidí.