Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

Vláda musí podle zákona předložit rozpočet poslancům do 30. září. Návrh harmonogramu schvalování rozpočtu by měla příští týden schvalovat Sněmovna. Nejprve se nad rozpočtem sejde rozpočtový výbor, měl by zasednout 10. října. Poslancům připraví doporučení pro první čtení, které by se mělo odehrát na řádné schůzi Sněmovny koncem října.

Solární panely.
Dotace pro obnovitelné zdroje klesnou, odběratelé elektřiny od ledna ušetří

V prvním čtení schvalují poslanci základní parametry rozpočtu, jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, už je následně nemůžou měnit a můžou v dalším kole pouze navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Sněmovna nemůže návrh rozpočtu zamítnout, může ho pouze případně vrátit vládě k dopracování. To se stalo v roce 2012, kdy poslanci na žádost tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vrátili rozpočet vládě k přepracování. Návrh počítal se schválením daňového balíčku zvyšujícího daň z přidané hodnoty, jehož schválení ale bylo v tu dobu kvůli rebelii tří poslanců ODS nejisté.

Stejně jako v předchozích letech se dá očekávat debata a spory mezi opozicí a vládní koalicí o kvalitě a cílech rozpočtu. Hlavně pravicová opozice v minulosti kritizovala výdaje rozpočtu a navrhovala jejich snížení, aby tak klesl i schodek.

Sněmovní výbory

V druhém čtení dostanou rozpočet k projednání sněmovní výbory, které se budou zabývat jednotlivými kapitolami a budou k nim přijímat doporučení. V minulosti se v této fázi rozpočtový výbor zabýval také žádostmi o dotace z rozpočtu na různé investiční akce. Tato praxe, přezdívaná "porcování medvěda" v posledních letech vymizela. V minulosti bývaly takových žádostí tisícovky a celkově představovaly miliardy korun. Návrhy na přesuny peněz budou moci ve druhém čtení podávat také jednotliví poslanci.

Světoběžnice. Eliška Hašková–Coolidge srší energií.
Naši krajané budou v cizině pomáhat obchodu, plánuje ministerstvo zahraničí

Závěrečné schvalování by se mělo uskutečnit od úterý 18. prosince. Loni schvalovala Sněmovna rozpočet 19. prosince. Loni však poslanci projednávali rozpočet pod časovým tlakem, protože Sněmovna se po volbách sešla až v druhé polovině listopadu.