Biolíh se má povinně přimíchávat do benzinu od prvního ledna. Za současného stavu zákonů ale podle ministerstva financí může docházet kdaňovým únikům. Nezdaněný biolíh se totiž dá zaměnit spotravinářským lihem na výrobu alkoholických nápojů, ze kterého se odvádí daň ve výši 265korun zalitr.

Novela zákona, kterou poslanecká sněmovna schválila téměř jednohlasně, zavádí několik úprav, které by daňovým únikům měly zabránit. Podle tiskového mluvčí celní správy Jiřího Bartáka se například začnou používat přesnější měřící přístroje při výrobě a denaturaci biolihu.

Zároveň novela zavádí daleko složitější proces denaturace, během kterého se do biolihu bude přimíchávat denaturační složka. „Tu bude velice obtížné odstranit a tím pádem bude nemožné využit biolíh pro potravinářské účely,“ uvedl Deníku Jiří Barták.

Zákon ospotřebních daních ještě čeká schvalování vsenátu a musí jej podepsat prezident. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek si ale myslí, že by schvalování mohla být blesková záležitost.

„Senát by se podle našich informací měl novelou zabývat do týdne. Věřím, že ani pan prezident nebude mít žádný důvod prodlužovat možnou lhůtu, když by mohlo docházet kdaňovým únikům. Zhruba do měsíce by měla novela platit,“ odhaduje MichalHašek.

Podle stínového ministra financí Přemysla Sobotky (ČSSD) by bylo ideální, kdyby senát zákon vůbec neprojednával a prezident jej rychle podepsal.

Evropská unie chce užití biopaliv přehodnotit

Biopaliva podle Evropské unie ale už nesplňují to, co se od nich očekává. Nepřispívají kboji proti klimatickým změnám, ale jejich produkce naopak působí velké ekologické škody a vede ke zvyšování cen potravin. Představa desetiprocentního podílu biopaliv vpohonných hmotách, který chtěla unie prosadit do roku 2020, se pod tíhou těchto zjištění začíná pomalu rozplývat.

To, že by vpolitice EU mohlo dojít ke změně kurzu, naznačil pro BBC eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. “Problémy vživotním prostředí a sociální problémy, které způsobují biopaliva, jsou větší než jsme se domnívali. Musíme se proto pohybovat velmi opatrně,“uvedl.

Iněkteří čeští ekologové připouštějí, že biopaliva jsou problém. Přiznává to například Martin Skalský ze sdružení Arnika. „Obecně jsou biopaliva pozitivní věc, ale uznávám, že politika, která se jich týká, si zaslouží revizi.“